Skoro jasno
26°
Bratislava
Lea
29.4.2024
Zemetrasenie v Pakistane a Afganistane si zatiaľ vyžiadalo 215 obetí
Zdielať na

Zemetrasenie v Pakistane a Afganistane si zatiaľ vyžiadalo 215 obetí

KÁBUL, ISLAMABÁD / Najmenej 215 mŕtvych a vyše 900 zranených si podľa najnovšej bilancie agentúry AP vyžiadalo zemetrasenie o sile 7,5 stupňa, ktoré v pondelok zasiahlo sever Afganistanu a Pakistanu. Na mnohých miestach boli v dôsledku otrasov prerušené dodávky elektriny a telefonické spojenie. Bilancia obetí každou minútou stúpa.

Americká geologická služba USGS pôvodne stanovila silu otrasov na 7,7 stupňa, neskôr ju ale znížila na 7,5 stupňa. Zemetrasenie vychádzalo z hĺbky okolo 200 kilometrov a malo epicentrum v odľahlej provincii Badachšán na severovýchode Afganistanu v pohorí Hindúkuš.

Dievčenská škola

Zemetrasenie bolo citeľné aj v afganskom hlavnom meste Kábul, v pakistanskej metropole Islamabad a v hlavnom meste Indie Dillí, kde ľudia v strachu vybiehali von do ulíc.

V Afganistane usmrtili otrasy najmenej 33 ľudí a 200 ďalších bolo zranených. V afganskej provincii Tachár zahynulo minimálne 12 žiačok dievčenskej školy, keď sa pri zemetrasení snažili utiecť z chvejúce sa budovy. Cez 40 školáčok muselo byť hospitalizovaných.

Počet mŕtvych

Ďalší mŕtvi sú z mesta Dželálábád v provincii Nangarhár na východe krajiny a z provincie Badachšán, kde vraj bolo zničených 400 domov. Úrady predpokladajú, že bilancia sa v nasledujúcich hodinách bude zvyšovať, pretože v rade izolovaných oblastí nefungujú telefóny a správy prichádzajú veľmi pomaly.

Afganský výkonný premiér Abdulláh Abdulláh na Twitteri napísal, že to bolo "najsilnejšie zemetrasenie, ktoré krajina zažila za posledných niekoľko desaťročí". "Máme správy o ťažkých stratách, presné údaje vládne úrady zverejnia neskôr," dodal. Premiér tiež zvolal mimoriadnu schôdzku predstaviteľov úradu pre riešenie katastrof a vyzval nemocnice a lekárov, aby boli pripravení na príval zranených.

Vojaci na pomoc

Najmenej 94 obetí a takmer 600 zranených je hlásených zo severu Pakistanu. K najhoršie postihnutým patrí údolie Svat v provincii Chajbar Pachtunchvá, kmeňové územia pri hranici s Afganistanom a mesto Pešávar. Väčšinu obetí pochovali zrútené domy, napísala agentúra AP. Náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Pakistanu Rahil Šaríf vydal rozkaz, aby boli do oblastí postihnutých zemetrasením vyslaní na pomoc vojaci.

"Zemetrasenie bolo také silné, že mnou pohadzovalo z jednej strany ulice na druhú. Nikdy som nič také nezažil. Sú tu obrovské škody, môj dom sa zrútil, ale vďaka Bohu moje deti i ja sme vyviazli bez ujmy," vyhlásil štyridsaťsedemročný pakistanský novinár Gül Hammádí Faruk z Čitrálu v provincii Chajbar Pachtunchvá.

Modlitby koránu

Väčšine obyvateľov Kábulu prerušili dodávky elektriny. Otrasy trvajúce 45 sekúnd tam rozochveli budovy, ktorým praskali steny. V pakistanskej metropole Islamabad ľudia v panike vybiehali z domovov a spievali modlitby z koránu, napísala agentúra AP s odvolaním sa na miestnych svedkov.

Rovnako tak boli otrasy citeľné aj v indickej metropole Dillí, odkiaľ ale škody nie sú hlásené. Budovy sa tu rozhojdali krátko popoludní a zamestnanci kancelárií, ktorí sa vrátili z obeda do práce, ihneď zase utekali von a zhromažďovali sa na parkoviskách.

Pred desiatimi rokmi, 8. októbra 2005, otrasy pôdy o sile 7,6 stupňa usmrtili v severnom Pakistane asi 75 000 ľudí.

Reportáž o ničivom zemetrasení spracovala redaktorka Jana Bothová:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy