Polojasno
19°
Bratislava
Arnold
1.10.2022
Utečenci sú zlatou baňou pre kšeftárov, za ilegálny prechod musia zaplatiť
Zdielať na
Zahraničie

Utečenci sú zlatou baňou pre kšeftárov, za ilegálny prechod musia zaplatiť

ĽUBĽANA/ZÁHREB/BUDAPEŠŤ/VIEDEŇ/BERLÍN / Na utečencoch, ktorí neustále prichádzajú do Európy, zarábajú nielen kšeftári, ale i skorumpovaní policajti z Balkánu. Je verejným tajomstvom, že za ilegálny prechod cez hranice berú od utečenca sto eur.

Na utečencoch zarábajú grécki kšeftári v Aténach, ktorí kontrolujú v miestnych dokoch autobusový tranzit migrantov smerujúcich s macedónskym hraniciam.

Peniaze z vreciek im vyťahujú kšeftári na macedónsko-srbských hraniciach. Za šesťkilometrový úsek v starom aute pýtajú desať eur na hlavu. Miestni policajti o tom vedia.

Stop políciou

Podľa autobusárov, ktorých stretol štáb televízie JOJ na balkánskej ceste v srbskom Preševe, práve na nich policajti dobre zarábajú.

Srbskí autobusári, ktorí na kameru hovoriť nechceli zo strachu, tvrdia, že na úplatky si miestni policajti prídu kontrolami. Zastavia autobusy krátko po tom, ako vyrazia smerom na hranice a začnú kontrolovať doklady a povolenia od cestujúcich.

SITA

Následne autobus zväčša pokračuje vo svoje ceste, no o pár kilometrov ho zastaví ďalšia hliadka s rovnakou kontrolou. Opäť odíde bez pokuty, no pri treťom zastavení sa už plateniu autobusár nevyhne. Po dohode zvyčajne zaplatí sto eur.

Tisíce prevádzačov

Podľa neoficiálnych informácii operuje na srbsko-maďarskej hranici viac ako tisíc prevádzačov. Maďari preto vyšetrujú korupčných colníkov na hraniciach s Ukrajinou, ktorí si úplatky ukrývajú do trenírok, v prípade žien do podprseniek.

Balkánom prúdi každou hodinou veľké množstvo migrantov. Len za 24 hodín sú ich tisíce.

Migranti sú zlatou baňou pre kšeftárov, pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie