Skoro jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Nemecká polícia zadržala extrémistov plánujúcich útoky na utečenecké centrá
Zdielať na

Nemecká polícia zadržala extrémistov plánujúcich útoky na utečenecké centrá

BERLÍN / Nemecká polícia prekazila plán tamojších prívržencov krajnej pravice zaútočiť na zariadenia pre utečencov v Bavorsku, pričom zadržala 11 podozrivých mužov a dve ženy. Agentúra AP o tom informuje s odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie prokuratúry.

Pri zásahu proti neonacistickej skupine, ktorý sa uskutočnil v stredu v bavorskom meste Bamberg, našli zakázané silné petardy v množstve niekoľkých kilogramov, ako aj strelnú zbraň, muníciu, bejzbalové palice a nože.

Útok na utečencov

Podľa prokurátora Erika Ohlenschlagera polícia potvrdila, že daná skupina chcela použiť výbušniny pri útokoch na domovy pre utečencov v Bambergu. Naplánovali ich na 31. október s cieľom "vyvolať strach a hrôzu medzi žiadateľmi o azyl".

Oblastný policajný viceprezident Werner Mikulasch informoval, že podľa expertov na výbušniny mohli nájdené "guľové bomby" spôsobiť vážne zranenia či dokonca smrť, ak by vybuchli blízko ľudí v uzavretom priestore.

Viacerí zadržaní

Viacerí zo zadržaných sú členmi radikálnej politickej strany Pravica a jeden z nich sa podieľal na organizovaní zhromaždenia odnože protiislamskej skupiny Pegida v Norimbergu, informoval Mikulasch. Najmenej piatich spomedzi podozrivých po vypočutí prepustili na slobodu, viacerí však skončili vo vyšetrovacej väzbe. Polícia skupinu pred zásahom sledovala viac ako rok.

Nemecký Spolkový kriminálny úrad medzitým varoval pred ďalšími závažnými násilnými činmi xenofóbnych pravicových extrémistov, namierenými proti azylantom, ľuďom pomáhajúcim utečencom i politikom. V prebiehajúcom roku došlo v Nemecku už k takmer 580 útokom na miesta ubytovania utečencov.

Pozrite sa, aká je situácia s migrantmi v Srbsku:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy