Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Slovinci žiadajú Úniu o pomoc, s migrantmi budú pomáhať policajti
Zdielať na

Slovinci žiadajú Úniu o pomoc, s migrantmi budú pomáhať policajti

ĽUBĽANA / Slovinsko podľa očakávaní požiadalo Európsku úniu o policajné jednotky, ktoré by malej dvojmiliónovej krajine pomohli zvládať nával utečencov. Slovinskej televízii o podanej žiadosti povedala ministerka vnútra Vesna Györkös Žnidar, napísala agentúra Reuters. Za posledných 24 hodín prišlo do krajiny vyše 10 tisíc migrantov.

"Slovinsko požiadalo ostatné členské štáty Európskej únie o policajné jednotky," povedala ministerka vnútra Vesna Györkös Žnidar. Ľubľana o pomoc požiadala v stredu. Krajinu vo štvrtok navštívi eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos. Hovoriť budú o migračnej kríze.

Slovinsko, ktoré je na rozdiel od susedného Chorvátska aj súčasťou  schengenského priestoru, sa snaží podľa azylových pravidiel Únie všetkých migrantov pri vstupe registrovať.

Ľubľana už viackrát povedala, že jej kapacity na zvládnutie krízy sú vyčerpané a že sa bez pomoci ostatných nezaobíde. V stredu ráno parlament schválil zákon, ktorý umožňuje pri ochrane hraníc nasadiť armádu. Štát sa tiež chystá povolať vyslúžilých policajtov, aby svojim súčasným kolegom pomohli.

Slovisnko sa po uzavretí južnej maďarskej hranice so Srbskom a následne aj s Chorvátskom stalo ďalšou hlavnou tranzitnou krajinou, cez ktorú migranti prechádzajú takzvaným balkánskym koridorom do západnej Európy, najmä do Nemecka a Švédska.

Pozrite si situáciu na srbsko-maďarskej hranici:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy