Jasno
25°
Bratislava
Vít
15.6.2024
Angela Merkel: Nemecko nebude zvyšovať dane, aby uživilo utečencov
Zdielať na

Angela Merkel: Nemecko nebude zvyšovať dane, aby uživilo utečencov

BERLÍN / Nemecko nebude musieť zvyšovať dane, aby mohlo financovať státisíce migrantov, ktorí krajinu zaplavili. Vyhlásila to nemecká kancelárka Angela Merkel pre denník Bild. Do novembra plánuje jej kabinet pripraviť nové predpisy, ktoré by mohli pomôcť vyriešiť príval migrantov.

Nemecko očakáva, že do krajiny tento rok dorazí 800 tisíc žiadateľov o azyl, či dokonca aj viac. Merkel v rozhovore zdôraznila, že rozhodne nedôjde k žiadnemu zvyšovaniu daní v krajine pre to, aby sa o ľudí postarali.

"Môžeme byť radi, bola krajinu v posledných rokoch dobre riadili a že je naša ekonomická situácia v súčasnej dobe dobrá," uviedla Merkel.

Žiaden strach

Agentúra AP zdôraznila, že popularita kancelárky v súvislosti s prílivom utečencov do krajiny ľahko poklesla. Kancelárka sa v novom rozhovore tiež snažila rozptýliť obavy Nemcov z toho, že by množstvo utečencov mohlo zahltiť nemecký systém zdravotnej starostlivosti.

"Nikto by nemal mať strach, že pre utečencov príde o svoju vlastnú kvalitnú starostlivosť," zdôraznila kancelárka.

Neodmietnu nikoho

Podľa Petra Altmaiera, šéfa úradu angely Merkel, sa krajina dokáže vysporiadať s prílivom novo prichádzajúcich ľudí, musí ale zjednodušiť systém zaobchádzania s nimi. Altmaiera Merkel poverila, aby sa zaoberal koordináciou utečeneckej politiky.

Ako zdôraznil, Nemecko "sa neotočí chrbtom" k niekomu, kto pomoc potrebuje, musí ale znížiť byrokraciu a urýchliť azylový proces. Krajina tiež potrebuje posielať rýchlo späť domov tých, ktorí si udelenie azylu nezaslúžia, dodal Altmaier.

Až do Nemecka sa dostal reportér TV JOJ Rasťo Striško, ktorý z Atén sprevádzal skupinku sýrskych utečencov. Pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy