V Bielorusku začali prezidentské voľby, Lukašenko je pri moci už 21 rokov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
MINSK / V Bielorusku v nedeľu začali prezidentské voľby. Všeobecne sa očakáva, že po piatykrát bude šéfom štátu zvolený šesťdesiatjedenročný Alexander Lukašenko, ktorý drží kormidlo moci v tejto bývalej sovietskej republike už 21 rokov.
Približne sedem miliónov oprávnených voličov má možnosť voliť v 6 129 volebných miestnostiach, niekoľko desiatok ďalších je v zahraničí. V predstihu svoj hlas počas piatich dní odovzdala už viac ako tretina voličov. Na poludnie tak mohli úrady oznámiť, že voľby sú platné, pretože účasť už prekročila 50 percent. A to napriek tomu, že opozičný vodcovia vyzývali na bojkot hlasovania.
"Po formálnej stránke je všetko v poriadku, teda voliči hlasujú tajne, bez akýchkoľvek zásahov, bez ovplyvňovania," povedala ČTK česká poslankyňa Zuzka Bebarová-Rujbrove (KSČM), ktorá sleduje hlasovanie v okolí Minsku. Problém skôr vidí v miestnych predpisoch umožňujúcich hlasovať ešte pred termínom volieb.
"Nie sme si celkom istí, či kontrola hlasov odovzdaných v predchádzajúcich dňoch bude dostatočná," povedala. Opozícia sa obáva, že práve tieto hlasy by mohli poslúžiť na vylepšenie Lukašenkovho výsledku.
Malé šance opozície
Lukašenkovi traja súperi, medzi ktorými je aj občianska aktivistka a prvá bieloruská kandidátka na prezidenta Taccjana Karatkevičová, nemajú podľa prieskumov veľké šance favorita volieb ohroziť.
Demokratická opozícia sa na spoločnom kandidátovi nedokázala dohodnúť, výzvy na odstúpenie z volieb Karatkevičová, ktorá sa teší podpore časti odporcov režimu, nevypočula, poznamenala stanica BBC na svojom ruskojazyčné webe.
"Život sa stal tvrdším, ale Lukašenko sľubuje istotu a stabilitu. Len sa pozrite, čo demokracia priniesla Ukrajine: vojnu a biedu," povedala agentúre AP Šesťdesiatosemročný Tamara Krylovičová, keď odvolila.
Lukašenko v bývalej sovietskej republike zachoval sovietsky typ ekonomiky, hoci s pomocou lacného plynu z Ruska a západných pôžičiek.
Sám prezident u volebnej urny novinárom povedal, že o údajných plánoch na zriadenie ruskej leteckej základne v Bobrujsk si ešte prehovorí so svojím náprotivkom Vladimirom Putinom. Aby si nechal vysvetliť, či "Rusko vidí to, čo my nevidíme". O potrebe takejto základne vraj totiž pochybuje. Kremeľ sa zdržal komentára.
Lukašenko tiež uisťoval, že je pripravený na zmeny a reformy, ak si ich ľudia budú priať. "Jedna vec je povedať 'dopredu!' a druhá, kto dôjde, až budeme vpredu. Preto to nie je otázka pre mňa, ale pre spoločnosť. Ja som ochotný k akýmkoľvek zmenám a reformám (...) Nikto mne ale nemôže vyčítať, že som po všetky tie roky (pri moci) konal proti vôli ľudu, "povedal.
Posledná diktatúra
Režim, ktorý bývalá americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová pred desiatimi rokmi označila za "poslednú diktatúru Európy", Západ často kritizuje za porušovanie ľudských práv.
Európska únia však v reakcii na prepustenie politických väzňov a Lukašenkovej úlohe sprostredkovateľa v ukrajinskej kríze uvažuje o pozastavení sankcií proti Minsku, rozhodnutie má ale padnúť až po víkendových voľbách, ak nedôjde k zásahu proti opozícii.
V sobotu večer prešlo centrom Minska viac ako 1 500 demonštrantov. Požadovali Lukašenkovo odstúpenie a slobodné voľby bez falšovania.
80 percent
Sám Lukašenko dal najavo, že očakáva silný mandát od voličov, ktorí ho "vždy podporili 80 percentami hlasov", a tak si každý partner bol vedomý, že za bieloruským prezidentom "stojí celý národ".
Voľby sleduje asi 900 pozorovateľov zo zahraničia, približne polovica z Európy a polovica z postsovietskeho Spoločenstva nezávislých štátov, ako aj 940 akreditovaných zahraničných novinárov.
Hlasovanie skončí o 19:00 stredoeurópskeho času. Nasledovať majú odhady výsledkov a v noci na pondelok aj predbežné výsledky. Podmienkou platnosti volieb je účasť viac ako polovice z oprávnených voličov, k zvoleniu hlavy štátu je potrebné viac ako polovica z odovzdaných hlasov.