Jasno
24°
Bratislava
Kamila
18.7.2024
Putin a Porošenko si podali ruky, v Minsku začali mierové rokovania
Zdielať na

Putin a Porošenko si podali ruky, v Minsku začali mierové rokovania

MINSK / Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa v Minsku stretol s Vladimirom Putinom. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko podotkol, že zásadný zlom v ukrajinskej kríze utorkové rokovanie neprinesie.

Hlavným cieľom je podľa Porošenka ukončiť krviprelievanie a zahájenie hľadania politického kompromisu.

Jedinou cestou, ako možno stabilizovať napätú situáciu na východe krajiny, je podľa neho zaistenie poriadnu na rusko-ukrajinských hraniciach a obnovenie efektívnych hraničných kontrol.

Posunú sa k mieru?

Cestu k mieru na východe Ukrajiny otvoria tri kroky. Rusko musí zastaviť dodávky zbraní pre separatistov a zaistiť voľný prístup pre pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Pozrite si priloženú reportáž:

Tretím krokom je podľa ukrajinského prezidenta prepustenie vojnových zajatcov.

SITA

"Nemali by sme očakávať žiadny zásadný prelom. Aby sme sa mohli posunúť k mieru, musíme prijať koncepčné rozhodnutie," povedal bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý je hostiteľom summitu v Minsku.

SITA

Pozrite si priložené video z bieloruského Minsku:

Októbrové voľby

V bieloruskom hlavnom meste sa zišla s ukrajinským prezidentom aj šéfka európskej diplomacie Catherine Ashton. Debatovali o asociačnej dohode. Podľa Porošenka ju Kyjev ratifikuje ešte pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia v októbri.

Porošenko v pondelok rozpustil parlament, ktorý bude funkčný až do zvolenia novej snemovne.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy