Polícia zlikvidovala tábor utečencov, migranti sa premiestnili na skaly

30.09.2015 11:48 Noviny.sk Zahraničie

Polícia zlikvidovala tábor utečencov, migranti sa premiestnili na skaly

RÍM/ATÉNY / Talianska polícia v stredu ráno vypratala táborisko migrantov neďaleko obce Ventimiglia na taliansko-francúzskej hranici. Informovali o tom talianske médiá.

Asi päťdesiatka obyvateľov tábora z radov migrantov i aktivistov utiekla na pobrežné skaly, aby sa vyhli zatknutiu. O vyprataní táboriska, v ktorom na príležitosť dostať sa do Francúzska čaká niekedy až 250 utečencov prevažne z Afriky, polícia jeho obyvateľov vopred informovala.

O likvidácii tábora rozhodli provinčné úrady predovšetkým pre čierny odber elektriny a vody.

Skalnaté pobrežie

Tridsiatka migrantov a asi dvadsať aktivistov sa z tábora ešte pred zásahom polície uchýlili na skalnaté pobrežie. Asi tridsať policajtov utečencov na pobreží obkľúčilo. Nezasiahli proti nim z obavy, že by mohli naskákať do mora.

Podľa hovorcu Giuseppeho Maggeseho nemá nateraz polícia v úmysle zasiahnuť proti migrantom, ktorí na skalách rozvinuli transparent s nápisom "Chceme slobodne prekročiť hranice".

Buldozéry i smetiari

V táborisku sa v stredu ráno objavilo niekoľko buldozérov a smetiarskych áut. Pravocníci sa podieľali na likvidácii stanov a osobných vecí migrantov z miesta ležiaceho asi sto metrov od francúzskej hranice.

Už v júni polícia po protestoch proti prísnym hraničným kontrolám odviedla násilím z tábora pri mestečku Ventimiglia desiatky utečencov. Všetkých ich vtedy odviezla do utečeneckého tábora v Savone. Francúzsko migrantov prichádzajúcich z Talainska vracia Rímu.

Prichádzajú z Afriky

Od začiatku tohto roka do Talianska dorazilo 130 577 migrantov na palube 864 lodí, uviedol taliansky minister vnútra Angelino Alfano. V rovnakom období tohto roka ich pritom dorazilo o 8 000 viac. Zo Sýrie zmietanej občianskou vojnou ich pochádza podľa Alfana len šesť percent. Takmer polovica utečencov pochádza z troch afrických krajín: Nigérie, Somálska a Sudánu.

Zdroj: SITA

Celkovo tento rok Stredozemným morom na ceste za lepším životom v Európe prišlo viac ako 515 000 migrantov, väčšina doputovala do Grécka. Prinajmenšom 2 980 utečencov pri riskantnej plavbe prišlo o život.

V provizórnom stanovom tábore pre utečencov na jednom z námestí v gréckej metropole Aténach došlo v noci z utorka na stredu k hromadnej bitke. "Podieľali sa na nej stovky osôb," uviedol starosta mesta Jorgos kaminis. Príčiny výtržností, pri ktorej nikto neutrpel vážne zranenia, nie sú jasné. Na námestí žijú v provizórnych stanoch a pod plachtami stovky utečencov, prevažne z Afganistanu.

V centre Atén bývajú najmä chudobní Afganci, pozrite si reportáž Rasťa Striška:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Súdna sieň
06:05 DEDIČSTVO
07:30 Panelák
05:25 Hoď svišťom II.
05:55 POLICAJTI V AKCII
06:55 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:20 Tajemství úspěchu
07:20 Vánoční okouzlení
08:55 Zvuk dětské duše