Zatiahnuté
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2024
Falšovanie emisií sa týka aj milióna škodoviek. Zvolajú ich do servisu
Zdielať na

Falšovanie emisií sa týka aj milióna škodoviek. Zvolajú ich do servisu

HAMBURG / Manipulácia s emisiami naftových motorov sa týka aj zhruba 1,2 miliónov áut Škoda. Informáciu potvrdil hovorca spoločnosti Jozef Baláž. Problémové motory montovali do modelov Fabia, Octavia, Superb, Rapid a Roomster. Firma zvolá dotknuté autá do servisov.

Podľa Baláža ide o dávnejšie vyrobené vozidlá s motorom radu EA 189. Dotknuté autá sú podľa neho bezpečné a schopné každodennej prevádzky.

Zvolávajú autá

Automobilka zvolá majiteľov dotknutých áut do autorizovaných servisov, kde ich upravia spôsobom, na ktorom firma ešte pracuje. Náklady na technické opatrenia prevezme koncern Volkswagen.

Baláž upozornil, že všetky súčasne vyrábané autá Škoda s naftovým pohonom ponúkané v Európskej únii splňujú emisnú normu Euro 6 i všetky zákonné požiadavky a predpisy v oblasti životného prostredia.

Motory TDI

Škoda Auto je súčasťou nemeckého koncernu Volkswagen, ktorý minulý týždeň priznal, že softvér umožňujúci manipulovať s meraním emisií inštaloval do približne 11 miliónov áut. Škoda minulý týždeň uviedla, že teraz už v Európe nepoužíva koncernové motory TDI, u ktorých odhalili obchádzanie merania emisií. Montovala ich do starších modelov.

Zhruba 2 milióny z celkového počtu 11 miliónov motorov figurujúcich v emisnom škandále koncernu Volkswagen vyrobila továreň spoločnosti Audi na západe Maďarska. Informoval o tom v utorok minister hospodárstva Mihály Varga.

Spoločnosť Audi, ktorá je divíziou koncernu VW, v pondelok potvrdila, že softvér umožňujúci falšovanie výsledkov emisných testov inštalovala do 2,1 milióna vozidiel.

Emisný škandál

Škandál okolo emisií vypukol v piatok 18. septembra, kedy nemeckú automobilku z falšovaní testov obvinila americká Agentúra pre ochranu životného prostredia. Koncernu za tieto podvody v Spojených štátoch hrozí pokuta až 18 miliárd dolárov. Škandál naviac začali minulý týždeň vyšetrovať aj niektoré európske krajiny a na firmu bolo podaných viacero hromadných žalôb.

Akcie Volkswagenu sa prepadli, pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy