Polojasno
27°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
V Moskve otvorili jednu z najväčších mešít Európy, prišiel aj prezident Putin
Zdielať na
Zahraničie

V Moskve otvorili jednu z najväčších mešít Európy, prišiel aj prezident Putin

MOSKVA / Jednu z najväčších európskych mešít otvorili v stredu po desiatich rokoch stavebných prác v ruskej metropole Moskva. Budova bude na 19 tisíc metroch štvorcových schopná pojať až 10 000 veriacich.

Slávnostné otvorenie Veľkej mešity sa koná v predvečer sviatku obetovanie Íd al-adhá, hlavnej náboženskej udalosti moslimov, ktorá je v Rusku známa ako Kurban Bajram. 

Poponáhľali sa

Otvorenie novej mešity bolo pôvodne naplánované na máj 2016, ruské úrady sa ale rozhodli urýchliť práce a svätostánok sprístupniť verejnosti už tento rok, keď si krajina pripomína 70. výročie Veľkej vlasteneckej vojny

Na slávnostnom podujatí sa okrem kremeľského šéfa Vladimira Putina zúčastnili i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, palestínsky líder Mahmúd Abbás, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, čečenský vodca Ramzan Kadyrov či hlava ruskej Tatárskej republiky Rustam Minnichanov, píše agentúra TASS. 

SITA

"Otvorenie moskovskej Veľkej mešity je míľnikom nielen pre hlavné mesto Ruska, ale aj pre celý moslimský svet. Nech sa impozantný pohľad na túto stavbu stane symbolom významnej úlohy, ktorú islam v dejinách Ruska vždy zohrával," uviedol predseda Štátnej dumy Sergej Naryškin. 

Stopäťdesiatdva miliónov eur

Výstavba mešity si vyžiadala náklady v prepočte 152 miliónov eur. Najväčšou mešitou na území Ruskej federácie však zostáva Mešita Achmata Kadyrova v čečenskom hlavnom meste Groznyj s kapacitou presahujúcou 10 000 veriacich. 

Islam je v Rusku druhým najrozšírenejším náboženstvom po pravoslávnom kresťanstve. K moslimskému vierovyznaniu sa hlási 23 miliónov obyvateľov, v krajine sa nachádza vyše 7 000 mešít. V samotnej Moskve žijú podľa agentúry TASS najmenej dva milióny moslimov, teda každý šiesty Moskovčan je moslim.

Dvadsaťpäť mŕtvych a 202 zranených si vyžiadal bombový útok samovražedného atentátnika, ktorý sa stal v šíitskej mešite imáma Sádika v Kuvajte:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie