Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Prísne kontroly zamerané na nelegálnych migrantov. Na hraniciach sa tvoria kolóny
Zdielať na

Prísne kontroly zamerané na nelegálnych migrantov. Na hraniciach sa tvoria kolóny

VIEDEŇ/BUDAPEŠŤ / Po tragických udalostiach z minulého týždňa v našom pohraničí, prišli razantné kroky. Tak, ako už ministerstvo vnútra Rakúska avizovalo, začali sa prísnejšie kontroly vozidiel a nielen malých dodávok, ale aj nákladiakov, ktoré môžu patriť prevádzačským gangom.

Na diaľničnom prepojení medzi Maďarskom a Rakúskom tvoria nákladné autá niekoľko kilometrové kolóny.

Na cestách v našom pohraničí, výrazné obmedzenia ani nárazové policajné kontroly vidno Vo vnútrozemí ale bola  pondelok situácia iná.

"Posilnili sme kontroly. Nejde však o sprísnenie hraničných kontrol. Týka sa to najmä priľahlých častí blízko hranice. Najmä ide o hlavné ťahy v okolí Niickelsdorfu," informoval hovorca polície v rakúskom Burgenlande Helmut Marban.

Obmedzenia v doprave

Tieto kontroly znamenali obmedzenia v doprave. Denne len po diaľnici A4 v smere Budapešť Viedeň prejde tritisíc nákladných áut.

"Od nedeľného večera až do pondelku večera sme zadržali 200 utečencov, ktorých sme umiestnili v našich utečeneckých táboroch. Zároveň sa nám podarilo zatknúť päť prevádzačov," dodal Marban.

Máme to pod kontrolou

Podobné opatrenia, aj keď nie v takom rozsahu, prijala aj naša polícia. Zatiaľ je to podľa slov ministra vnútra pod kontrolou.  

"Pripravovali sme sa na to už cez víkend. Pravidelne prijímame silnejšie opatrenia, ktoré meníme podľa aktuálnej situácie," potvrdil minister vnútra Robert Kaliňák.

Z niektorých záberov z kontrol až mrazí. Policajti nikdy nevedia, čo ich po otvorení návesov, či prívesov kamiónov vnútri čaká.

Po minulotýždňovej tragédii je zrejmá spolupatričnosť. Nie je nič výnimočné vidieť rakúskeho policajta s dieťaťom utečenca na rukách.

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy