Zatiahnuté, dažďové prehánky
14°
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Zúfalí utečenci na ostrove Kos: taška Gucci a v ruke iPhone, opisuje Grék
Zdielať na

Zúfalí utečenci na ostrove Kos: taška Gucci a v ruke iPhone, opisuje Grék

ATÉNY / Steve Jaqvaar, rodák z ostrova Kos, ktorý sa stal symbolom migrantov putujúcich cez Stredozemné more do Európy, popísal v rozhovore pre Týden.cz, ako to vlastne s utečencami je. Realita je podľa jeho slov úplne iná, ako sa hovorí.

Na ostrove Kos končí množstvo utečencov z rôznych krajín. Napríklad Sýrčania sú podľa Jaqvaara inteligentní a usporiadaní. "Sýrčania nie sú typickí utečenci. Sú to kultivovaní ľudia, ktorí sa vylodia z lode s iphonmi, tabletmi a kabelkami Gucci," opisuje Grék pre tyden.cz.

Tvrdí, že keby boli blonďaví, považovali by sme ich za Škandinávcov. Hľadajú podľa neho len útočisko v situácii, keď v ich krajine zúri vojna.

Títo utečenci na Kos prichádzajú vo vlnách. "Denne ich príde asi tristo," odhaduje. Nezostávajú tam ale dlho. "Bývajú v bývalom hoteli ďaleko od pobrežia, lode ich odvážajú do Atén. Prvá várka odišla po týždni, ďalšia po dvoch či troch dňoch," hovorí.

Nafúknutá bublina

Správy s médií o tom, ako to na ostrove po príjazde utečencov vyzerá, vidí úplne inak. "Narazíte na nich dopoludnia, ale večer len zriedka. Nie sú s nimi žiadne problémy, len čakajú, kým ich vybavia," vysvetľuje.

To, čo sa o nich hovorí v médiách je podľa Jaqvaara nafúknutá bublina. "Problém je v tom, že európsky turista nesie ťažko pohľad na ľudí tmavej pleti," myslí si.

Absolútne nesúhlasí s tým, čo o migrantoch na ostrove Kos napísal britský bulvár Daily Mail. "Daily Mail napísal, že utečenci zmenili ostrov na odporné peklo. Ja vám poviem, ako také odporné peklo vyzerá. Keď idem ráno s dcérou do školy, tak sa musím vyhýbať kondómom v parku, zvratkom na verejných priestranstvách a dávať si pozor, aby mi črepy z fliaš neprepichli koleso. To je ale výsledok nájazdu britských turistov, nie utečencov," zdôrazňuje.

Jaqvaar tvrdí, že miestni ľudia s utečencami súcitia. "Chápu ich problémy, ale nedokážu im pomôcť," hovorí.

Prichádzajú o prácu

Problém s utečencami ale ovplyvňuje hlavnú oblasť obživy obyvateľov ostrova - turizmus.

"Osemdesiat až deväťdesiat percent príjmov, s ktorými sme počítali v júni, sú preč. Ľudia prichádzajú o prácu," obviňuje z toho práve príliš medializovanú kauzu. Ľudia sa podľa neho boja, že si skazia dovolenku. "Mali by sa tu pritom kráľovsky. V dôsledku tejto situácie ceny výrazne klesli," dodáva.

Aj my za to môžeme

Príde mu smiešne, že krajiny diskutujú o tom, či príjmu tisíc alebo trinásťtisíc utečencov. "Toľko utečencov prejde ostrovom Kos za deň. Treba ale rozlišovať medzi utečencami utekajúcimi pred vojnou od imigrantov, ktorí chcú využiť štedrý sociálny systém v Európe. Vojnovým utečencom treba pomáhať, tých druhých si treba vyberať," hovorí.

"Chcem tým povedať, že spolu s Američanmi sme tento problém zostrojili, takže máme morálnu zodpovednosť ho pomôcť vyriešiť, alebo sa o to aspoň pokúsiť. Prijímanie utečencov je len minimálna časť tohto riešenia a najmä len dočasná. Mali by sme sa najmä snažiť, aby bol na Blízkom východe mier a aby sa títo ľudia mohli vrátiť domov. Oni tu nechcú byť o nič viac, ako my nechceme, aby tu boli," dodal.

Európska komisia chce po Európe rozmiestniť dvadsaťtisíc utečencov. Slovensko nebude výnimkou. To, kto ich uživí, nerieši:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy