Na východe Ukrajiny sa aj napriek prímeriu stále bojuje

03.05.2015 16:16 Noviny.sk Zahraničie

Na východe Ukrajiny sa aj napriek prímeriu stále bojuje

KYJEV / Na východe Ukrajiny aj napriek prímeriu pokračujú boje medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami. Za posledných 24 hodín rebeli zabili dvoch ľudí, jedného civilistu a jedného ukrajinského vojaka. Uviedli to podľa agentúry AFP ukrajinské úrady. Strety podľa nich cez víkend zosilneli.

"Za posledných 24 hodín bol zabitý jeden ukrajinský vojak a ďalších šesť bolo zranených," povedal podľa AFP hovorca ukrajinskej armády Andrij Lysenko na brífingu v Kyjeve. Len ukrajinské sily sa podľa neho v uplynulých 24 hodinách stali terčom 16 ostreľovaní.

Rebeli pritom používali zbrane vyšších kalibrov, ktoré na základe februárových mierových dohôd mali byť z bojovej línie stiahnuté, dodal hovorca.

Opäť paľba

V sobotu večer zabili civilistu pri paľbe vzbúrencov na stanovisku ukrajinskej armády neďaleko bašty rebelov v Donecku, uviedol miestny prokyjevský policajný šéf Vjačeslav Abroskin.

Radnica v Donecku prvýkrát po niekoľkých týždňoch uviedla, že ukrajinská armáda opäť ostreľovala niektoré časti mesta
. V noci na nedeľu pritom podľa miestnych lekárov bolo zranených najmenej šesť rebelov.

Zástupca separatistov Denis Pušilin odsúdil "provokácie" ukrajinskej armády a varoval pred možným obnovením "rozsiahlych bojov" zo strany rebelov.

Viac ako rok

Ukrajinská armáda bojuje na východe krajiny s proruskými vzbúrencami viac než rok. Konflikt si podľa AFP doteraz vyžiadal viac než 6 100 mŕtvych. Vo februári v Minsku sa za prítomnosti najvyšších predstaviteľov aj Ruska, Francúzska a Nemecka dohodlo prímerie.

Cez občasné strety je prímerie doteraz celkovo dodržiavané, ale zostáva veľmi krehké. Obe strany sa vzájomne obviňujú z jeho porušovania.

Stratili svoje domovy, prácu aj príbuzných. Vojna v Donbase zobrala ľuďom takmer všetko. Oľga utiekla vojnovej zóny na východe Ukrajiny s manželom, dvoch synov nechala u starých rodičov. Hľadajú teraz pre ne domov na druhej strane krajiny.

Pozrite si video redaktorky Kataríny Kleknerovej: 

Zdroj: ČTK, noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
17:25 Simpsonovci VIII.
17:50 Kosti VI.
18:50 Kosti VI.
16:55 Súdna sieň
18:00 Súdna sieň
19:05 Ochrana svedkov III.
17:35 Knihy od Stonožky
17:45 Najmenší slon na svete
17:55 Arthur a Minimojovia
16:55 Příšerky z vesmíru
18:30 Životy svatých 2/2
20:15 Dobrodruh Flynn