Lídri EÚ o imigrantoch. Na ich záchranu pôjde 9 miliónov eur mesačne

Lídri EÚ o imigrantoch. Na ich záchranu pôjde 9 miliónov eur mesačne

BRUSEL/BRATISLAVA / Lídri Európskej únie sa vo štvrtok na mimoriadnom summite v Bruseli dohodli na strojnásobení financovania záchranných a pátracích operácií v Stredozemnom mori, po tom ako sa v jeho vodách v snahe dostať sa k brehom Európskej únie, utopilo od začiatku tohto roka už takmer 2 000 migrantov.

Strojnásobenie vyčlenených financií znamená, že na nadchádzajúce operácie v tejto oblasti budú členské štáty odteraz vynakladať približne 9 miliónov eur mesačne.

"Chceme konať rýchlo. Preto strojnásobíme finančné prostriedky pre príslušné misie agentúry Frontex, čo by malo situáciu výrazne zlepšiť," vyhlásila po skončení mimoriadneho summitu nemecká kancelárka Angela Merkel.

"Za Nemecko môžem dodať: ak sa ukáže, že finančné prostriedky nie sú dostatočné, budeme o veci znova hovoriť. Peniaze by tu nemali hrať žiadnu úlohu," dodala Merkel.

Lode, lietadlá, vrtuľníky

Lídri EÚ sa na summite zhodli aj na potrebe poskytnutia ďalších lodí, lietadiel a vrtuľníkov, ktoré poslúžia na záchranu ľudských životov v Stredozemnom mori. Nemecko a Francúzsko na operácie ponúkli dve lode, Británia tri. Ostatné členské štáty EÚ tiež vyjadrili ochotu pomôcť vo forme poskytnutia plavidiel či vrtuľníkov.

Lídri na summite zároveň poverili vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicu Mogherini zostavením zoznamu možností, ako by mohli európske sily zakročiť proti člnom využívaným prevádzačmi.

Na mimoriadnom summite v Bruseli bol aj reportér Dárius Haraksin, pozrite si priložené video:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top Star
10:55 Nezvyčajné domovy
12:15 Profesionáli VII.
12:55 Naši I.
09:45 Panelák IX.
11:05 Nákupné maniačky
12:30 Záchranári
11:00 Tom a Lili
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky I.
10:55 Je prostě báječná
12:40 Kursk
14:50 Fukušima