Obama: Ak zlyhá diplomacia, môžeme Ukrajine poslať zbrane

Obama: Ak zlyhá diplomacia, môžeme Ukrajine poslať zbrane

WASHINGTON / Možnosť vojenského riešenia ukrajinskej krízy bola vždy malá. Rusko má silnú armádu, ale v prípade, že zlyhá diplomacia, je podľa amerického prezidenta Baracka Obamu možná dodávka obranných zbraní Kyjevu. Konečné rozhodnutie zatiaľ nepadlo.

Možnosť obranných zbraní je jednou z tých, ktoré USA zvažujú. Prezident Barack Obama ale zatiaľ nerozhodol. Uviedol, že Spojené štáty naďalej podporujú diplomatické riešenie ukrajinskej krízy, informovala BBC. Ruská agresia podľa neho iba posilnila medzinárodnú jednotu.

Zbrane na poslednom mieste

Vojenské riešenie krízy je však veľmi malé. "Je až na poslednom mieste a nie je príliš optimistické," poznamenal Obama. Zároveň uistil, že v prípade úvah o dodávke obranných zbraní Kyjevu bude najskôr svoje zámery konzultovať so spojencami.

USA naďalej pracujú na diplomatickom riešení, avšak varovali, že "ak Rusko bude pokračovať vo svojom kurze, ktorý ničí ruské hospodárstvo, poškodzuje ruský ľud a má negatívny dopad na Ukrajinu, izolácia Ruska sa iba prehĺbi ako politicky, tak i ekonomicky," varoval šéf Bieleho domu.

Do Washingtonu priletela na konferenciu aj nemecká kancelárka Angela Merkel. Navzdory neúspechom vo vyjednávaní naďalej trvá na diplomatickom riešení a odmieta vojenské vyústenie ukrajinskej krízy.

Angela Merkel v Bielom dome, Zdroj: SITA

Zachovanie územnej celistvosti

"Spojenectvo medzi USA a Európou zostane pevné, i keď spolu obe strany vždy nesúhlasia," vyhlásila Merkel. "Ak nebude diplomacia vo vzťahu s Ruskom fungovať, bude musieť Európa a USA preskúmať ďalšie možnosti," upozornila.

Nemecká kancelárka v Bielom dome rokovala s americkým prezidentom o kríze na Ukrajine. Pozrite si priložené video:

Merkel sa dôrazne postavila za zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny, čo označila za kľúčový problém ako vo vzťahu k anektovanému Krymu, tak k separatistickému povstaniu v Donbase.

"Ak sa vzdáme zásady územnej celistvosti, neudržíme v Európe mierový poriadok," varovala.

Zdroj: noviny.sk, BBC, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:25 Noviny TV JOJ
08:15 Labková patrola III.
08:45 SpongeBob v nohaviciach VI.
07:15 Kutyil s.r.o.
08:20 Miláčikovo
09:20 Na chalupe
06:55 Rodinné záležitosti
08:30 Prvé oddelenie
08:55 Prvé oddelenie
07:20 Krtko
07:55 Malí fidlikanti
08:10 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem
11:35 Já, kocour