Odnož Al-Káidy v Jemene hrozí ďalším násilím vo Francúzsku

10.01.2015 06:51 Noviny.sk Zahraničie

Odnož Al-Káidy v Jemene hrozí ďalším násilím vo Francúzsku

SANÁ/PARÍŽ / Náboženský predstaviteľ odnože teroristickej siete Al-Káida v Jemene na videozázname zverejnenom v piatok varoval, že Francúzsko sa stane terčom ďalších útokov islamistov. K jemenskej Al-Káide sa hlásili bratia Kouachiovci, ktorí v stredu v parížskej redakcii časopisu Charlie Hebdo postrieľali 12 ľudí.

Agentúra DPA uviedla, že po zlikvidovaní trojice teroristov na dvoch miestach v oblasti Paríža teraz vyšetrovatelia pátrajú po ďalších osobách, ktoré mohli s útočníkmi spolupracovať.

"V policajnej väzbe je momentálne päť ľudí," povedal prokurátor François Molins v piatok neskoro večer. Agentúra AP s odvolaním sa na Molinsa napísala, že medzi dotyčnými sú príbuzní troch teroristov. Zadržaní boli predbežne obvinení.

Nebezpečná priateľka

Priateľku muža, ktorý držal rukojemníkov v predajni kóšer potravín, zatiaľ nechytili. Podľa niektorých správ je Hayat Boumeddiene ozbrojená a je nebezpečná.

Polícia v piatok usmrtila páchateľov atentátu na Charlie Hebdo, bratov Chérifa a Saida Kouachiovcov, ktorí sa po dlhom prenasledovaní políciou ukryli v tlačiarni v obci Dammartin-en-Goële, ležiacej asi 40 kilometrov severovýchodne od Paríža.

Na mieste bol aj reportér TV JOJ Martin Krpač, pozrite si reportáž:

Nebudete v bezpečí

Takmer v tej istej chvíli policajti zlikvidovali aj Amedyho Coulibalyho, ktorý v piatok vnikol do predajne kóšer potravín na východe francúzskej metropoly, štyroch ľudí pri tom pripravil o život a ďalších 17 zadržiaval.

O úkryte bratov Kouachiových informoval políciu údajne zamestnanec tlačiarne, ktorý sa ukryl na druhom poschodí budovy pod umývadlom. Útočníci zajali ako rukojemníka vedúceho tlačiarne, neskôr ho ale prepustili, napísala agentúra DPA.

"Nebudete v bezpečí, ak budete bojovať proti Alláhovi, jeho poslom a jeho stúpencom," varoval vo svojom prejave vysoký náboženský predstaviteľ Al-Káidy v Jemene Harís bin Ghasí Nazarí na videu na internetu. K parížskym útokom sa ale v mene Al-Káidy neprihlásil.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:30 Profesionáli III.
20:30 Denník Bridget Jonesovej
22:35 Niečo na tej Mary je
19:00 Štyri svadby a jeden pohreb
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York VI.
20:55 C.S.I.: Kriminálka New York VI.
19:25 Knihy od Stonožky
19:35 SpongeBob v nohaviciach IX.
20:00 Z rozprávky do rozprávky
18:25 Cirkus
20:15 Na nože
22:30 Dřív než půjdu spát