Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Izabela
9.12.2022
Atentátnici si splietli adresu, karikaturistov hľadali v inom dome
Zdielať na

Atentátnici si splietli adresu, karikaturistov hľadali v inom dome

PARÍŽ / Rozsiahle pátranie po dvoch atentátnikoch, ktorí spôsobili masakru v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo, pokračuje tretí deň. Zatiaľ ale neúspešne.

Podľa portálu spravodajskej televízie BBC sa polícia zameriava na oblasť Picardy severovýchodne od Paríža, kde mali páchatelia prepadnúť benzínovú pumpu. 

Úrady sa domnievajú, že bratia Said a Chérif Kouachovci utiekli do lesa. Podľa CNN používa momentálne polícia vrtuľníky s nočným videním. 

Atentátnikov, ktorí v stredu brutálne zabíjali v sídle satirického týždenníka Charlie Hebdo, hľadalo približne 88 tisíc policajtov. 

Adresu nepoznali

Francúzsky denník Le Monde v piatok uviedol, že atentátnici pôvodne vošli do iného domu a museli sa pýtať, kde sídli redakcia satirického týždenníka Charlie Hebdo. Tá sa presťahovala na nové miesto v júni 2014.

Redakcia vraj nebola označená z bezpečnostných dôvodov a ľudia v susedstve boli požiadaní, aby o nej s nikým nehovorili. "Od atentátu z roku 2011 dostávala redakcia množstvo vyhrážiek. Týždenník sa presťahoval do anonymných priestorov, vchod do redakcie nebol ničím označený. Súsedia boli požiadaní, aby nerozhlasovali, že tam redakcia pracuje," napísal Le Monde.

Podľa denníka vraj útočníci najskôr prišli na ulici Nicolasa Apperta do domu číslo 6, kde bol práve doručovateľ s doporučeným lisom. Tam sídli audiovizuálna spoločnosť. Atentátnici sa spýtali, kde je Charlie Hebdo, vystrelili do jedných dverí a vyšli von. Až potom vstúpili do domu číslo desať, kde redakcia sídli.

Zatiaľ ale nikto neobjasnil, ako je možné, že boli útočníci tak dobre oboznámení s prevádzkou redakcie a vstúpili dovnútra v čase, kedy sa konala porada.

Le Monde taktiež tvrdí, že už minulý rok v auguste parížska prefektúra dospela k názoru, že ohrozenie pominulo, takže bezpečnostné opatrenia okolo týždenníka boli zmiernené.

Finančná pomoc

Britská mediálna skupina Guardian poskytne francúzskeho satirickému týždenníku Charlie Hebdo finančnú pomoc vo výške 100 000 libier (84 976,21 eur). Informovali o tom francúzske médiá s odvolaním sa na šéfredaktora The Guardian. 

Poskytnutá pomoc má slúžiť na zachovanie francúzskeho týždenníka, napísal vo štvrtok na Twitteri Alan Rusbridger. Pomoc poskytlo aj niekoľko francúzskych médií.

twitter.com/Alan Rusbridger

Obama na ambasáde

Americký prezident Barack Obama vo štvrtok bez ohlásenia navštívil francúzsku ambasádu vo Washingtone. Zapísal sa do kondolenčnej knihy a vyjadril úctu a solidaritu s francúzskym ľudom.

Obama sa na veľvyslanectve zastavil, keď sa vracal z cesty do Phoenixu. Na zastupiteľskom úrade ho privítal francúzsky veľvyslanec Gérard Araud.

"Ako spojenci po stáročia stojíme svorne s našimi francúzskymi bratmi, aby sme zaručili, že bude vykonaná spravodlivsoť a ochránený náš spôsob života. Ideme spolu dopredu s vedomím, že teror nemôže ohroziť slobodu a ideály, za ktorými stojíme. Ideály, ktoré sú svetlom sveta," napísal Obama do kondolenčnej knihy. Podľa agentúry AFP dopísal: "Vive la France!" (Nech žije Francúzsko).

Šéf Bieleho domu predtým o úroku rokoval so svojimi bezpečnostnými poradcami. Hovorca Bieleho domu Josh Earnest novinárom povedal, že nič nenasvedčuje konkrétnej hrozbe, ktorej by boli Američania vystavení v súvislosti so streľbou v Paríži.

Pozrite sa, aká atmosféra panuje v Paríži v priloženej reportáži:

Súvisiace články

Najčítanejšie