Jasno
Bratislava
Nataša
17.1.2022
Oslobodili ďalšieho policajta. V New Yorku vypukli protesty
Zdielať na
Zahraničie

Oslobodili ďalšieho policajta. V New Yorku vypukli protesty

NEW YORK / Tisíce demonštrantov narušili vo štvrtok v ranných hodinách dopravu v New Yorku po tom, čo sa takzvaná veľká porota opätovne rozhodla nestíhať bieleho policajta, ktorý zabil neozbrojeného černocha.

Prevažne pokojné protesty vypukli už v stredu večer na Manhattane vrátane Grand Central Terminal, Times Square a pri Rockefeller Center po tom, čo panel oslobodil policajta Daniela Pantalea v súvislosti s júlovým zabitím Erica Garnera.

Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že preveruje, či boli Garnerove občianske práva porušené. Štyridsaťtriročný otec šiestich detí bol obvinený z ilegálneho predaja cigariet a pri zatýkaní kládol odpor. Policajti ho preto premohli násilím.

Muž bol však obézny, údajne trpel astmou a sťažoval sa, že nemôže dýchať. Po strate vedomia ho v nemocnici prehlásili za mŕtveho.

Nevlastný otec zabitého Erika Garnera,

SITA

Kradol cigary?

Tento prípad nasleduje po týždni celonárodných protestov proti inému údajnému pochybeniu pri policajnom zásahu.

V meste Ferguson v štáte Missouri vypukli nepokoje po tom, čo proti bielemu policajtovi, ktorý zastrelil neozbrojeného černocha, veľká porota odmietla vzniesť formálne obvinenia.

Policajt Darren Wilson sa údajne cítil ako bezbranné dieťa, keď sa o desať rokov mladší Michael Brown zahnal päsťou skrz otvorené okno jeho hliadkového vozidla. Pozrite si jeho výpoveď:

Protesty sa rozšírili do desiatok miest naprieč USA. Zastreleného Michaela Browna podozrievajú z krádeže cigár krátko pred incidentom.

Zdielať na