Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Izabela
9.12.2022
Rusko zastavuje projekt výstavby plynovodu Južný prúd
Zdielať na

Rusko zastavuje projekt výstavby plynovodu Južný prúd

MOSKVA/ANKARA / Rusko zastavuje projekt výstavby plynovodu Južný prúd (South stream). V pondelok to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého by Rusi mohli zároveň spolupracovať s Tureckom na vytvorení plynového uzla pre južnú Európu.

Putin po rokovaniach s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom spresnil, že jeho krajina nemôže pokračovať v projekte Južný prúd pre odmietavý postoj EÚ k celej veci.

Podľa ruského lídra preto Moskva zvýši dodávky plynu do Turecka a bude s ním spolupracovať na vytvorení plynového uzla na hraniciach s Gréckom. Koniec projektu Južný prúd v pondelok potvrdil aj šéf ruského energetického gigantu Gazprom Alexej Miller.

Obísť Ukrajinu

Plynovod Južný prúd mal dopravovať ruský zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy a obísť pritom Ukrajinu. Mal však problémy s financovaním, keď zahraničné banky zaujali opatrný postoj pre sankcie EÚ voči Rusku.

Projekt mal podľa odhadov stáť 40 miliárd USD. Južný prúd tiež nevyhovoval európskej legislatíve, ktorá bráni energetickým firmám vlastniť prepravné trasy, ak ich používajú na prepravu vlastného plynu.

Súvisiace články

Najčítanejšie