Nielen Zeman, ale i Bush či Mečiar. Aj politikom občas ujde nadávka

Nielen Zeman, ale i Bush či Mečiar. Aj politikom občas ujde nadávka

BRATISLAVA / Ak chcú politici či iní verejní činitelia zaujať médiá, zaručeným spôsobom je použiť v rozhovore minimálne jeden vulgarizmus. Takéto vyjadrovanie jedných pohorší a interpretujú ho ako zlú výchovu či zlé sebaovládanie, iní politikov, naopak, velebia za využívanie jazykových prostriedkov bežného ľudu.

Naposledy na seba upútal takýmto spôsobom pozornosť český prezident Miloš Zeman, ktorý v živom vysielaní Českého rozhlasu použil vulgarizmov hneď niekoľko.

Najviac sa "ušlo" členkám ruskej punkovej skupiny Pussy Riot, ktoré Zeman nazval pornografickou skupinkou a pri preklade názvu zoskupenia niekoľkokrát zopakoval slovo "k***a". Následne dodal, že sa nebude zastávať "k****v".

Nepekne sa vyjadril aj na adresu českej vlády, ktorá podľa neho "sk*****a" služobný zákon.

Pozrite si časť z relácie Hovory z Lán s Milošom Zemanom:

UPOZORNENIE: Video obsahuje vulgarizmy. Obsah nie je vhodný pre maloletých a mladistvých čitateľov

Verejne a vedome

Na takéto vyjadrenia politikov je obzvlášť citlivá verejnosť v anglosaskom svete. Napríklad v Latinskej Amerike sú ľudia k vulgárnym výrokom verejných činiteľov tolerantnejší.

Podobný prípad, ako Miloš Zeman, sa vo svete hľadá ťažko. Český prezident totiž vulgarizmy použil verejne a vedome. V zahraničí politikov väčšinou kritizujú za použitie neslušného slova, aj keď sa tak stalo neverejne. Svoje o tom vie napríklad americký viceprezident Joe Biden, ktorý krátko po podpise zdravotníckej reformy v roku 2010, pobúchal po pleci prezidenta Baracka Obamu so slovami "To je k***a veľká vec!". 

Aj bývalý prezident USA George Bush sa cítil trápne po tom, ako zabudol vypnúť mikrofón a novinára Adama Clynera označil za "prvotriedneho de***a".

Verejní činitelia majú smolu, aj keď použijú vulgarizmy v súkromí a nachytajú ich pri tom. Toto sa stalo námestníčke amerického ministra zahraničných vecí Victorii Nuland. Tá počas súkromného telefonátu hovorila o tom, že USA chcú s pomocou OSN presadiť svoje predstavy o budúcej ukrajinskej vláde. Rozhovor však tajne odpočúvali, a tak sa na verejnosť dostalo aj vyhlásenie Nulad o tom, ako chcú USA "vyj***ť s EÚ.

Podobne dopadol aj bývalý guvernér poľskej centrálnej banky Marek Belka. Ten na tajnej nahrávke nazval výbor pre menovú politiku ako "zasr**ý".

Bližšie k ľudu

Politici sa použitím menej oficiálnej slovnej zásoby snažia priblížiť ľudu či mladšiemu publiku. Napríklad americký prezident Barack Obama v rozhovore pre časopis Rolling Stone odsúdil svojho niekdajšieho súpera v boji o Biely dom Mitta Romneyho s tým, že "kecá hovadiny".

Dostať sa občanom pod kožu chcel aj britský premiér David Cameron, ktorý v jednej rozhlasovej šou vyhlásil, že rozumie, že sú ľudia "nasr**í na politikov.

Výrečný Putin

Napríklad ruský prezident Vladimir Putin je známy tým, že do štátnických prejavov úmyselne pridáva veľmi ľudové výrazy a dokonca aj žargón zločincov. Svojho času sa vyhrážal čečenským teroristom, že ich nechá "odkráglovať na hajzloch" alebo nechá "zavesiť za gule" bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho.

Dáša a Vašek v posteli

Aj na Slovensku máme politikov, ktorí si občas pustia ústa na špacír. Takmer legendárny je výrok bývalého premiéra Vladimíra Mečiara, ktorý na mítingu žartoval o vzhľade vtedy novej českej stokorunovej bankovky: "Na prednej strane má byť Dáša a Vašek v posteli a na zadnej Klaus s korunou v prdeli".

Väčšina politikov sa za takéto prehrešky ospravedlňuje, pretože niekedy môže vulgarizmus doslova zabiť politickú kariéru. To je prípad bývalého ministra zahraničných vecí Andrija Deščycja, ktorý tento rok po zostrelení ukrajinského vojenského lietadla proruskými separatistami nazval ruského prezidenta Putina nadávkou "chujlo", ktorá sa v ruštine používa pre nepríjemného človeka a doslova znamená nadmerne veľký mužský pohlavný úd. Následne bol z postu šéfa diplomacie odvolaný.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:25 Deň nezávislosti: Nový útok
12:00 Hry o život
15:00 Miláčikovo
10:40 Skutočné príbehy
12:10 Rozpáľ to, šéfe!
13:20 Všetko čo má Ander rád
11:05 Ochrancovia
12:05 Ochrancovia
13:25 Kosti IV.
11:15 Kikirikí
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Najmenší slon na svete
10:35 Grace, kněžna monacká
12:30 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část
14:30 Helena