Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
Český prezident Zeman vulgárne nadával v živom vysielaní
Zdielať na

Český prezident Zeman vulgárne nadával v živom vysielaní

PRAHA / Český prezident Miloš Zeman sa v nedeľu predstavil v relácii Hovory z Lán v Českom rozhlase, ktorá má tradíciu od roku 1990. Prezident tu v živom vysielaní použil niekoľko vulgárnych výrokov. Jeho správanie vyvolalo búrlivé diskusie a mnohí ho obviňujú z nedostatku sebakontroly.

Prezident Zeman počas rozhovoru hovoril napríklad o ruskej ženskej punkovej skupine odsúdenej na dva roky väzenia, Pussy Riot. Servítku si pred ústa nedával.

"Je to pornografická skupinka, ktorá je minimálne vinná z výtržníctva v pravoslávnom chráme," povedal Zeman. Trikrát v prejave na verejnoprávnom rozhlase preložil názov skupiny a použil pritom vulgárne slovo "k**da". Následne dodal, že sa nebude zastávať "k****v". 

Vyjadril sa aj na adresu českej vlády.  "Vláda, podľa môjho názoru, doposiaľ urobila vo svojom konaní jednu základnú chybu, keď podľahla pánovi Kalouskovi a "sk*****a služobný zákon," vyhlásil Zeman.

Inšpiroval sa Schwarzenbergom

Keď ho moderátor upozornil, že používa príliš mnoho vulgárnych slov, Zeman odpovedal, že sa inšpiroval Karlom Schwarzenbergom, ktorý v každej druhej vete používa slovo "h***o". "Pražská kaviareň má rada pána Schwarzenberga, tak som sa chcel dostať do jej priazne," vyhlásil. 

Pozrite si časť z relácie Hovory z Lán s Milošom Zemanom:

UPOZORNENIE: Video obsahuje vulgarizmy. Obsah nie je vhodný pre maloletých a mladistvých čitateľov

Rozhlas nepochybil

Český rozhlas je však presvedčený, že pri rozhovore s prezidentom nepochybil. "Nemohli sme nijak ovplyvniť, aké výroky sa k poslucháčom dostanú, keďže sa relácia vysielala naživo. Moderátor Jan Pokorný si splnil svoju povinnosť, keď prezidenta na nevhodnosť niektorých slov upozornil," vyhlásil hovorca rozhlasu Jiří Hošna.

Celá relácia, a najmä tie pasáže, v ktorých prezident používa vulgárne slová, vyvolala medzi poslucháčmi búrlivé reakcie. Mnohí sa domnievajú, že Zeman ako prezident, sa takto verejne vyjadrovať nemôže. Aj Hošna je presvedčený o tom, že takéto vulgárne výrazy do vysielania média verejnej služby jednoducho nepatria.

Sám moderátor Pokorný ostal z celej situácie zaskočený. Nepamätá si vraj, že by niekedy hlava štátu povedala vo vysielaní toľko neslušných slov.

Politikov pobúril

Českí politici Zemanove vulgárne vyjadrovanie zhodne kritizujú. Podľa premiéra Bohuslava Sobotku by sa prezident takto vyjadroval nemal, pretože dáva zlý príklad mladým ľuďom a robí zlé meno Českej republike v zahraničí.

Ku kritike sa pripojil aj Karel Schwarzenberg, ktorého Zeman v rozhovore viackrát spomenul. Prezident podľa neho prekročil mieru slušnosti, a to najmä vulgarizmami použitými proti ženám.

Minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek si myslí, že chcel prezident len provokovať. "Mám tak trochu pocit, že si z nás spravil srandu," povedal.

Politici sa zhodujú v jednom - prezidentove vulgárne vyjadrenia si pravdepodobne všimne aj zahraničie, a to ich vôbec neteší.     

Renč, Sedláček i Chodorkovsky

Okrem Pussy Riot či Schwarzenberga sa Zeman v kontroverznom rozhovore vyjadril aj k vyznamenaniu režisérov Filipa Renča a Roberta Sedláčka. Mnohí ho podozrievajú, že režisérov vyznamenal preto, že sa poznajú. "Vy viete, čo je to Google?", spýtal sa najskôr Zeman moderátora. "Keď si vygooglite diela Sedláčka a Renča, zistíte, že je za nimi množstvo práce. Neboli to komerčné filmy, ktoré by sa ponúkali publiku. To, že by som im dal medailu za trojminútový spot alebo tridsaťminútový film, ktorý si okrem toho objednal Sedláček, je len výplod bujnej fantázie pražskej kaviarne," bránil sa Zeman.

Na otázku moderátora o Sedláčkovom faux pas , ktorý si prevzal štátu cenu v športovej mikine, Zeman odpovedal, že hrad nie je šatňa. "Myslel som si, že Robert trpí nejakým komplexom, ktorý ho núti, aby sa zviditeľnil za každú cenu. Teraz to schytáva a zaslúži si to," vyhlásil prezident. Na otázku moderátora, či to neschytáva aj on odpovedal: "Prečo? Veď ja som ho neobliekal," odpovedal Zeman.

Okrem skupiny Pussy Riot sa Zeman vyjadril aj k Michailovi Chodorkovskému. Za politického väzňa ho však nepovažuje. "Chodorkovsky bol tunelár, nie  politický väzeň. A ak mi niečo na Putinovom režime vadí, tak to, že takýchto oligarchov nezavrel viac," povedal.

Osobná chémia

Zeman sa nedávno vrátil z návštevy Číny a o svojich skúsenostiach a názoroch porozprával i v rozhovore. Do svojej vlasti na oplátku pozval aj čínskeho kolegu. Chce vraj pokračovať v osobnej chémii a diplomatických rokovaniach o ekonomike.

sita

Havel bol utopista

Zeman sa rozrozprával aj na adresu legendárneho Václava Havla. Vyjadril nesúhlas s výrokmi Václava Klausa, ktorý vyhlásil, že Havel bol reformný komunista. Podľa súčasného prezidenta bol skôr utopista, ktorý si prial krásny nový svet. Havla však takto označil priateľsky, nie pejoratívne.

"Václav Havel si samozrejme prial to najlepšie pre Českú republiku, ale problém bol v tom, že jeho sen nemal motor," myslí si. Za motor považuje súbor pravidiel, ako sú zákony proti korupcii, praniu špinavých peňazí či tunelovaniu. Podľa Zemana Havel tunelovanie dokonca dlho len tak sledoval. "Veril svojmu snu a ja ho za to nekritizujem," dodal Zeman.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy