Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Klaus: Havel ako prezident bol nutným zlom
Zdielať na
Zahraničie

Klaus: Havel ako prezident bol nutným zlom

PRAHA / Český exprezident Václav Klaus považuje svojho predchodcu Václava Havla za človeka, ktorý po páde komunizmu nechcel rovnakú spoločnosť, akú on a jeho vláda chceli vytvárať. Povedal to v rozhovore pre český denník Mladá fronta Dnes.

Havel podľa Klausa nechcel politickú demokraciu štandardného typu ani trhovú ekonomiku, čo malo viesť k neustálemu ideovému súboju.

Prvý premiér samostatnej Českej republiky, Klaus, priznal, že Havel bol doma i v zahraničí symbolom, no podľa neho to nemalo žiadny pozitívny výsledok v reálnej politike. Posledný československý minister financií však uznal, že nemali voči nemu alternatívu a preto ho bral ako nutné zlo a vo viacerých ohľadoch ho považoval za reformného komunistu.

Chcel kázať a poučovať

"Havlizmus nebol schopný vytvoriť politickú programovú alternatívu. Chcel kázať, poučovať, nechať sa oslavovať. Bol schopný búrať, nie tvoriť," povedal Klaus.

ISIFA/Lidové noviny/Ondřej Němec

"Bol som s Václavom Havlom vo februári 1990 na návšteve v USA, kde mal onen známy prejav v Kongrese, kde potom kongresmani vstali a niekoľko minút tlieskali... Ten prejav sa mi zdal úplne absurdný. Bol úplne zvláštny, v dikcii štýlu dlhých viet, filozofujúci, antiamerický. A zlý preklad tomu dal absolútnu korunu. Ručím za to, že žiadny z tých kongresmanov tomu prejavu nerozumel. Iba tlieskali tomu symbolu," dodal Klaus na margo svojho predchodcu. 

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie