Postihnutí sú pre členské krajiny EÚ drahí Európania, posielajú ich domov

Postihnutí sú pre členské krajiny EÚ drahí Európania, posielajú ich domov

BRATISLAVA/LONDÝN / Hoci vstupom krajiny do Európskej únie prináležia občanom štátov aj európske práva, začať život v ktorejkoľvek inej členskej krajine môže byť boj s miestnymi úradmi. Týka sa to najmä vozičkárov a invalidov.

Slovák Andrej chcel ako iní mladí ľudia vycestovať do zahraničia, naučiť sa jazyk a skúsiť život vo vyspelej krajine. Odišiel do Anglicka.

"Začal som teda chodiť do školy a vybavovať si potrebné doklady na to, aby som mohol v Anglicku zostať," rozpráva Andrej.

Keď sa dostavil na úrad, čakalo ho nemilé prekvapenie. "Úradníčka mi povedala, že ma zaregistrovať nemôže, pretože som zdravotne postihnutý. Pre krajinu je to nákladová položka," dodáva.

Andrej ako postihnutý potrebuje vozík a asistenta. Preto úrady na jeho a podobné prípady pozerajú ako na spôsob, ako zneužiť sociálny systém.

"Pravdou je, že zdravotne postihnutý človek proste nejakú formu pomoci potrebuje, aby sa nejako zrealizoval a pokračoval v živote ďalej. No so szneužívaním systému nesúhlasím," vysvetľuje Andrej.

Zneužitie systému

Anglicko mu však nový začiatok neumožnilo. Poslalo ho domov. Podľa úradov Slovák v Anglicku nemohol zostať z viacerých dôvodov. 

"Aj keď tvrdíte, že sú pre Vás lepšie podmienky v Spojenom kráľovstve ako vo Vašom rodnom Slovensku, momentálne nie ste schopný efektívne súťažiť na trhu práce. Toto je v ostrom protiklade so situáciou na Slovensku, kde ste boli majiteľom podnikania vo sfére počítačov. Ako Slovák dostávate na Slovensku podporu a naďalej máte právo na tieto benefity. V Spojenom kráľovstve ste žiadnu podporu nedostali a ani nemáte nárok na žiadne benefity," stojí vo vyjadrení z úradu.

Andrej má na celú situáciu svoj názor. "Ak si vozičkár, tak nie, ak si zdravý, tak makaj. Zdravotne postihnutý proste musí sedieť doma a poberať sociálne dávky. Život však o tom nie je a podľa mňa sa každý môže rozhodnúť sám. Ja chcem žiť v Anglicku," hovorí vozičkár.

Pozrite si, ako bojuje Andrej s byrokraciou:

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Klaudia Suchomel Guzová

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny