Skoro jasno
35°
Bratislava
Lýdia
19.8.2022
Za objasnenie tragédie letu MH17 je odmena 30 miliónov dolárov
Zdielať na

Za objasnenie tragédie letu MH17 je odmena 30 miliónov dolárov

KYJEV / Neznámy klient nemeckej detektívnej kancelárie Wifka ponúka za objasnenie tragédie malajzijského letu MH17, ktorý bol v júli nad východnou Ukrajinou podľa všetkého zostrelený, odmenu 30 miliónov dolárov. Je to o 5 miliónov viac, než kedysi Spojené štáty ponúkali za informácie vedúce k chyteniu teroristu Usámu bin Ládina.

"Kto 17. júla zostrelil MH17? Kto vydal rozkaz? Koto zostrelenie kryje? Kto môže poskytnúť podrobnosti o okolnostiach, ktoré k zostrelení viedli? Kto sa priamo na zostrelení podieľal? Čo sa stalo s ľuďmi, ktorí sa na zostrelení podieľali? Čo sa stalo so zbraňou, ktorá bola použitá? Kto môže menovať osoby, ktoré zostrel nariadili?" formulovala Wifka na svojom webe otázky.

Nová identita

Kancelária ďalej uvádza, že ktokoľvek poskytne potrebné dôkazy, dostane odmenu 30 miliónov dolárov. "Peniaze sú bezpečne uložené vo švajčiarskom Zürichu. Budú vyplatené tam, prípadne na inom neutrálnom mieste, podľa informátorovej voľby," dodala kancelária.

Informátor sa vraj nemusí báť o svoju bezpečnosť, klient kancelárie ponúka novú identitu.

Každý sa dá kúpiť

"Každý sa dá kúpiť. Je len otázka, za koľko," povedal magazínu Capital Josef Resch, ktorý vyšetrovanie v rámci Wifky vedie.

Na začiatku septembra holandský bezpečnostný úrad OVV, ktorý sa tragédiou oficiálne zapodieva v predbežnej správe uviedol, že lietadlo bolo zasiahnuté "množstvom objektov s vysokou energiou". Za príčinu síce priamo nemenoval protilietadlovú raketu odpálenú z krajiny, nič-menej vyšetrovanie tento záver naznačuje.

Z tragédie, ktorú neprežil nikto z 298 ľudí na palube, sa navzájom obviňujú proruskí separatisti a ukrajinská armáda.

Čierny rok

Tento rok je pre Malaysia Airlines neslávny. Najprv v marci zmizlo lietadlo s 239 pasažiermi bez stopy, neskôr v júli zostrelili ďalší stroj s takmer 300 ľuďmi na palube nad Ukrajinou. Neskôr čelila spoločnosť obvineniu zo sexuálneho obťažovania a nakoniec Malaysia Airlines začali húfne opúšťať zamestnanci

Súvisiace články

Najčítanejšie