Jasno
19°
Bratislava
Vratislav
18.6.2024
Ruské embargo zlyhalo, Poľsko napriek zákazu vyváža tovar
Zdielať na

Ruské embargo zlyhalo, Poľsko napriek zákazu vyváža tovar

BRATISLAVA/VARŠAVA/MINSK / Poliaci si našli spôsob, ako obísť ruské embargo. Vyvážajú potraviny cez Bielorusko.

Poliaci dovážajú potraviny do Ruska cez Bielorusko, ktoré sa k ruskej politike voči Únii nepripojilo. Po prekročení hraníc tovar preložia a pokračujú do Ruska.

Niektoré firmy začínajú pre sankcie podvádzať. Do papierov píšu, že vezú iný tovar.

Vodiči kamiónov tvrdia, že podvody začínajú už aj na hraničných priechodoch. Ruskí colníci nedokážu skontrolovať všetky kamióny.

Rusko s účinnosťou od 1. augusta zakázalo dovoz potravín a poľnohospodárskych produktov z krajín, ktoré proti nemu zaviedli sankcie. Viac čítajte tu: Putin zakazuje dovoz potravín zo Západu.

Bielorusko zákaz zrušilo

Bielorusko informovalo, že zákaz dovozu dobytka, ktorý zaviedlo v rokoch 2012 a 2013, zrušilo pre zmenšenie obáv zo Schmallenbergovho vírusu. V roku 2011 sa týmto vírusom nakazilo mnoho oviec a kráv v niektorých štátoch EÚ.

"Na základe listu od Svetovej organizácie pre zdravie zvierat sme dospeli k záveru, že tento vírus teraz nepredstavuje hrozbu pre zvieratá a ich potomstvo," povedal Jurij Pivovarčuk, šéf veterinárneho dohľadu bieloruského ministerstva poľnohospodárstva.

Minsk plánuje zvýšiť v tomto roku dodávky potravín do Ruska o pätnásť až štyridsať percent. Moskva sa vyjadrila, že dovolí, aby Bielorusko a Kazachstan na ruský trh dovážali potraviny vyrobené zo surovín zo západných krajín. Rusko sa tak snaží obmedziť rast cien potravín na domácom trhu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy