Ruské embargo zlyhalo, Poľsko napriek zákazu vyváža tovar

Ruské embargo zlyhalo, Poľsko napriek zákazu vyváža tovar

BRATISLAVA/VARŠAVA/MINSK / Poliaci si našli spôsob, ako obísť ruské embargo. Vyvážajú potraviny cez Bielorusko.

Poliaci dovážajú potraviny do Ruska cez Bielorusko, ktoré sa k ruskej politike voči Únii nepripojilo. Po prekročení hraníc tovar preložia a pokračujú do Ruska.

Niektoré firmy začínajú pre sankcie podvádzať. Do papierov píšu, že vezú iný tovar.

Vodiči kamiónov tvrdia, že podvody začínajú už aj na hraničných priechodoch. Ruskí colníci nedokážu skontrolovať všetky kamióny.

Rusko s účinnosťou od 1. augusta zakázalo dovoz potravín a poľnohospodárskych produktov z krajín, ktoré proti nemu zaviedli sankcie. Viac čítajte tu: Putin zakazuje dovoz potravín zo Západu.

Bielorusko zákaz zrušilo

Bielorusko informovalo, že zákaz dovozu dobytka, ktorý zaviedlo v rokoch 2012 a 2013, zrušilo pre zmenšenie obáv zo Schmallenbergovho vírusu. V roku 2011 sa týmto vírusom nakazilo mnoho oviec a kráv v niektorých štátoch EÚ.

"Na základe listu od Svetovej organizácie pre zdravie zvierat sme dospeli k záveru, že tento vírus teraz nepredstavuje hrozbu pre zvieratá a ich potomstvo," povedal Jurij Pivovarčuk, šéf veterinárneho dohľadu bieloruského ministerstva poľnohospodárstva.

Minsk plánuje zvýšiť v tomto roku dodávky potravín do Ruska o pätnásť až štyridsať percent. Moskva sa vyjadrila, že dovolí, aby Bielorusko a Kazachstan na ruský trh dovážali potraviny vyrobené zo surovín zo západných krajín. Rusko sa tak snaží obmedziť rast cien potravín na domácom trhu.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:35 Útek na Horu čarodejníc
13:50 Narnia: Princ Kaspian
16:50 Shrek 2
11:15 Nové bývanie
12:45 Drvivý dopad
15:05 Denník ľadovej princeznej
11:00 Áno, šéfe! USA VII.
12:20 Kto porazí šéfkuchára
12:50 Keď je pečenie umenie IV.
12:10 Dážďovečky
12:25 Krtko
12:35 Bolek a Lolek idú do sveta
11:20 Kolo zázraků
13:10 Příšerky z vesmíru
14:45 Za zavřenými dveřmi