Holandsko smúti za obeťami leteckého nešťastia

Holandsko smúti za obeťami leteckého nešťastia

EINDHOVEN / Viac ako polovica obetí leteckej tragédie je už v Holandsku. Vo štvrtok špeciály presunuli z Charkova do Eidhovenu ďalších sedemdesiat rakiev s ľudskými pozostatkami. Kolóny sprevádzali po celom meste tisíce ľudí. Na iných miestach usporiadavajú smútočné omše a pochody.

Tisícky ľudí stáli pozdĺž stokilometrového úseku diaľnice, keď prevážali rakvy z letiska v Eindhovene. "Videl som štyridsať áut. bolo to veĺmi emotívne a smutné," hovorí jeden z obyvateľov. "Len dúfam, že ten, čo to zavinil, sa pozerá a rozmýšľa, čo spôsobil," hovorí druhý.

"Každý tu v Holandsku pozná niekoho, komu zomrel niekto blízky," hovorí letuška holandskej leteckej spoločnosti.

Telá štyridsiatich obetí skončili na vojenskej základni Hilversum v Amsterdame. Vo štvrtok k nim pribudlo ďalších sedemdesiat. Za závory nikto nesmie. Zišli sa ti najlepší experti, ktorí musia pomôcť identifikovať pasažierov. Môžu však napríklad zistiť, či ľudia zomreli v lietadle ihneď po výbuchu alebo zahynuli až po náraze na zem.

"Svet sa pre nás zmenil, ako po 11. spetembri New York. Cítime, že bezpečnosť vo svete sa zmenila," opisuje pocity jeden z obyvateľov.

Pozrite si reportáž Martina Krpača priamo z Holandska:


V celej krajine prebiehajú smútočné omše a pochody ulicami. Ten v Amsterdame patril k najväčším. Ľudia sa dohodli cez Facebook a čiernu nechali doma, smútočnou farbou sa stala biela.

Na miesto dopadu lietadla chce Holandsko spoločne s Austráliou vyslať špeciálny ozbrojený tím. Na mieste nešťastia sú totiž udajne pozostatky ľudských tiel. Trosky lietadla ľudia údajne rozrezávajú a predávajú.

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Martin Krpač

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:30 Kung Fu Panda
09:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
12:10 Shrek
08:10 Miláčikovo
08:45 Nová záhrada
09:45 Nové bývanie
06:50 Utekajme, už ide!
09:00 Samé šťastie
11:25 Denník slabocha
08:30 Petronela Jabĺčková
08:45 Barbapapa na ceste okolo sveta
08:50 Rapotáčik 3
07:05 Černobyl
09:15 Proxima
11:15 Krokodýl Dundee rytířem