Kiska navštívil Poľsko, precvičil si aj jazyk

Kiska navštívil Poľsko, precvičil si aj jazyk

BRATISLAVA/VARŠAVA / Prezident Andrej Kiska pokračuje v návštevách po susedných krajinách. Pracovnú šnúru začal v Maďarsku, minulý týždeň sa stretol v Českej republike s Milošom Zemanom, v utorok navštívil Poľsko. Oprášil tam aj svoju poľštinu.

Prezident Andrej Kiska napriek pondelkovému problému s menším špeciálom, do lietadla nešiel s obavami. Ako sám hovorí, z lietania má osobných skúseností viac ako dosť.

"Lietavam skutočne aj menšími lietadlami. Viem, že na záver je tá bezpečnosť dôležitá aj keď sa vyskytnú malé technické problémy," hovorí Kiska.

Maratón rokovaní

Od vystúpenia na letisku čakal prezidenta maratón rokovaní a diplomatických stretnutí. Všetky pritom z prísnych protokolárnych pravidiel.
 
Aj keď slovenský prezident nepatrí medzi návštevy, pri ktorých by boli na nohách všetky bezpečnostné zložky, aj napriek tomu sa mohol cítiť bezpečne. Okrem klasickej ochranky ho totiž na strechách námestia strážili ostreľovači.

Pri stretnutí s poľským prezidentom Bronislavom Komorovskim náš prezident dokonca oprášil svoju poľštinu. "Som rád, že moja druhá oficiálna návšteva je v Poľsku. Ďakujem za privítanie," povedal Kiska v poľštine. Vzápätí dodal, že aj napriek goralským koreňom by rád pokračoval v slovenskom jazyku.

Spolupráca Slovákov a Poliakov

Podľa prezidentových slov na rokovaní hlavy štátov rozoberali najmä všeobecné otázky ďalšej spolupráce Poliakov a Slovákov v rámci vyšehradského zoskupenia V4. Dotkli sa problematiky armády, či prepojenia ciest medzi severom Slovenska a Poľskom.

Andrej Kiska v návštevách našich susedov pokračuje ďalej aj tento týždeň. Už vo štvrtok ho vo Viedni prijme rakúsky prezident.

Pozval Porošenka

Andrej Kiska pozval ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Mal by sa zúčastniť augustových osláv Slovenského národného povstania. Porošenko zatiaľ nepotvrdil, či príde.

<section class="box box-ad"> </section>

"Odpoveď, zrejme aj vzhľadom na napätú vnútropolitickú situáciu na Ukrajine, ešte neprišla," povedal hovorca prezidenta Peter Petrus. Známy podľa neho zatiaľ nie je ani predbežný termín Kiskovej recipročnej návštevy Kyjeva.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:55 Rande naslepo
09:05 Velký draft
11:05 Lovci dinosaurů