Porošenko vyhlásil prímerie, Putin nariadil bojovú pohotovosť

Porošenko vyhlásil prímerie, Putin nariadil bojovú pohotovosť

KYJEV/MOSKVA / Zatiaľ čo ukrajinská vláda vyhlásila jednostranné prímerie, protikyjevskí povstalci na východe Ukrajiny pokračujú v bojoch. Podľa ukrajinských pohraničníkov zaútočili separatisti na ich stanoviská a zranili troch vojakov. Vladimir Putin nariadil bojovú pohotovosť centrálneho vojenského okruhu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil jednostranné zastavenie paľby na východe krajiny, ktoré má umožniť rebelom zložiť zbrane. Prímerie je platné od štvrtku a potrvá týždeň.

Vodcovia proruských povstalcov na východe Ukrajiny v prvej reakcii odmietli zložiť zbrane. Moskva označila prímerie za ultimátum. Zároveň obvinila Ukrajinu z provokácii na spoločných hraniciach a žiada vysvetlenie.

"Prímerie potrvá do 27. júna. Je to viac než dostatočný čas na to zahájiť odzbrojovanie a začať vytvárať zónu pozdĺž hraníc medzi Ukrajinou a Rusko," povedal Porošenko počas svojej návštevy v Doneckej oblasti. Vládne sily podľa neho budú strieľať len vtedy, ak sa dostanú pod paľbu separatistov, píše Reuters.

Zdroj: SITA

"Prímerie neznamená, že sa nebudeme brániť v prípade napadnutia našej armády. Urobíme všetko preto, aby sme ochránili naše územie," povedal prezident.

Štrnásťbodový plán

Zastavenie paľby na východe Ukrajiny je jedným z bodov Porošenkovho mierového plánu. Ten má vyviesť krajinu zo súčasnej krízy. Ďalším krokom má byť zloženie zbraní povstalcov. Tí dali najavo nedôveru voči plánu a požadujú stiahnutie armády a Národnej gardy zo svojich ľudových republík.

Pozrite si priloženú reportáž Martina Mózera:

Porošenko žiada odzbrojenie povstalcov a sľubuje im slobodný odchod z krajiny a amnestiu tým, ktorí sa nedopustili závažnejších zločinov.

Aktuálna situácia na Ukrajine, pozrite si reportáž:

Jeho štrnásťbodový plán obsahuje decentralizáciu moci, ochranu ruského jazyka, vytvorenie desaťkilometrovej zóny na ukrajinsko-ruskej štátnej hranici, oslobodenie rukojemníkov, uvoľnenie administratívnych budov v Doneckej a Luhanskej oblasti a usporiadanie predčasných miestnych a parlamentných volieb. Plán rovnako sľubuje vytvorenie nových pracovných miest v regióne.

Zdroj: noviny.sk, Reuters, TV JOJ - Martin Mózer

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:50 Prestreté
15:50 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
17:30 Noviny
15:30 Veľké upratovanie X.
16:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:35 Stratené duše V.
15:00 Hawaii 5.0 IX.
16:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
17:00 Súdna sieň
15:40 Máša a medveď II.
15:50 Barbapapa na ceste okolo sveta
15:55 No, počkaj!
14:55 Americká Miss India
16:45 Tanec s láskou
18:25 Rivalky na hrazdě