Skoro jasno
35°
Bratislava
Lýdia
19.8.2022
Na východe Ukrajiny prepukli tvrdé boje
Zdielať na
Zahraničie

Na východe Ukrajiny prepukli tvrdé boje

KYJEV / Ukrajina sa prebudila do ďalšieho ťažkého dňa. Armáda a proruskí separatisti od skorých ranných hodín zvádzajú ostré boje v blízkosti mesta Krasnyj Lyman vo východnej časti krajiny.

Podľa nepotvrdených správ ide o najintenzívnejší stret. Armáda nasadila obrnené vozidlá a tanky. Hovorca vládnych síl Vladisla Selezňov vyhlásil, že ak bude bojovať 4 000 separatistov, bude potrených 4 000 rakiev.

Podľa nepotvrdených správ obe strany zapojili do bojov tanky. "V súčasnej dobe prebieha obrovská bitka, ktorá prekonáva všetko, čoho sme doteraz boli svedkami," konštatoval nemenovaný zdroj.

Pod vládnou kontrolou

Boje začali ráno o štvrtej v blízkosti obce Krasnyj Lyman, ktorú kontrolujú separatisti. Od začiatku mesiaca je pod vládnou kontrolou. Stret začal po tom, čo sa separatisti pokúsili preraziť koridor vládnych vojakov.

Šéf ukrajinského Strediska pre vojenské a politické štúdiá Dmytro Tymčuk povedal, že podnet k bitke dalo odmietnutie separatistov zložiť zbrane, ako žiada mierový plán navrhnutý ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

Na Ukrajine zavládlo krátkodobé prímerie, pozrite si reportáž:

"Protiteroristická operácia pokračuje. Naďalej sa bojuje," potvrdil hovorca vládnych síl.

Urazil Putina, končí

Ukrajinu čaká výmena na poste ministra zahraničných vecí. Novým šéfom diplomacie bude Pavlo Klimkin, ktorý nahradí odchádzajúceho ministra Andrija Deščycja, ktorý vulgárne urazil ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ukrajinského veľvyslanca v Nemecku Klimkina navrhol do čela diplomacie prezident Petro Porošenko. Ide o skúseného európskeho diplomata, ktorý zohral veľkú úlohu počas rokovaní o asociačnej dohode s Európskou úniou.

Na Ukrajine rinčia zbrane, pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie