Zatiahnuté, dažďové prehánky
11°
Bratislava
Michaela, Michal
29.9.2022
Na Ukrajine explodoval plynovod, údajne sú za tým teroristi
Zdielať na

Na Ukrajine explodoval plynovod, údajne sú za tým teroristi

KYJEV / V Poltavskej oblasti na východe Ukrajiny explodoval plynovod, ktorým smeruje ruský plyn zo Sibíru do Európy. Podľa miestnych obyvateľov mohlo ísť o teroristický útok. Obeti na životoch výbuch údajne nespôsobil. Zatiaľ nie je jasné, či utorňajšia explózia prerušila transport suroviny.

K výbuchu, po ktorom podľa očitých svedkov šľahali plamene do výšky 200 metrov, došlo pri meste Lochvycja, ktoré leží asi 200 kilometrov východne od Kyjeva. Úsek plynovodu Urengoj-Pomary-Užhorod prechádza okolo mesta, asi kilometer od obytných zón.

"Sám vybuchnúť nemohol, je to skôr teroristický čin," citovala televízia miestnych obyvateľov. Podľa záchranárov bude ale možné určiť príčinu explózie až po uhasení ohňa. Ten zachvátil potrubie v dĺžke jedného kilometra, ale už je pod kontrolou. 

"Nie je to prvý pokus o teroristický útok proti ukrajinskému plynovodnému systému," uviedlo v informačnej správe ukrajinské ministerstvo vnútra. Podľa ministra vnútra Arsena Avakova "vyšetrovatelia pracujú s niekoľkými verziami toho, čo sa udialo, vrátane tej hlavnej, ktorou je terorizmus".

Rusko-ukrajinská hranica

Podľa vedenia ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom utorňajší výbuch neprerušil dodávky plynu do Európy. Surovina vraj smeruje na západ iným potrubím položeným súbežne. Informáciu potvrdila i ukrajinksá spoločnosť Ukrtransgaz, ktorá je správcom plynovodného systému. Žiadne výkyvy v dodávke plynu nezaznamenal ani slovenský prepravca Eustream.

Plynovod explodoval ďaleko od Doneckej a Luhanskej oblasti, kde už celé týždne trvajú boje medzi armádou a proruskými povstalcami. Potrubie prekračuje rusko-ukrajinskú hranicu v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny a opúšťa ju v Užhorode.

Odtiaľ plyn smeruje ďalej na západ cez kompresorové stanice na hraniciach so Slovenskom, Maďarskom a Rumunskom.

Súvisiace články

Najčítanejšie