Skoro jasno
35°
Bratislava
Lýdia
19.8.2022
Porošenko navrhne prímerie na Ukrajine
Zdielať na
Zahraničie

Porošenko navrhne prímerie na Ukrajine

KYJEV / Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhne dočasné prímerie na východe Ukrajiny ako začiatok svojho mierového plánu. Bojové akcie majú byť ukončené počas tohto týždňa, píše agentúra Reuters.

Prezident zvolal Radu národnej bezpečnosti a obrany. Na porade oznámil, že mierový plán by mal byť uzavretý tento týždeň. Predpokladom je podľa neho plné obnovenie kontroly hraníc s Ruskom, informovala agentúra Reuters.

Ukrajina si podľa prezidenta nemôže dovoliť dlhý vyjednávací proces. Hlavnú časť jeho mierového plánu obsahuje inauguračný prejav.

Koridory a amnestie

Po uvedení Porošenka do úradu vyhlásil, že súčasťou jeho plánu je okrem zastavenia paľby vytvorenie evakuačných koridorov pre civilistov a amnestie pre vzbúrencov, ktorí sa nedopustili ťažkých zločinov.

Kyjev sľubuje rozsiahle ústavné reformy smerujúce k decentralizácii štátnej správy a predpokladá, že Rusko plne uzná výsledok ukrajinských prezidentských volieb.

Tvrdý odpor

Pokoj zbraní a dosiahnutie mieru na východe krajiny sľúbil Porošenko už minulý týždeň. Jeho plány ale narazili na tvrdý odpor východoukrajinských vzbúrencov.

Explóziu lietadla zaznamenala priemyselná kamera. Viac vo videu:

Rozpory Kyjeva s povstalcami sa prehĺbili po akciách v Doneckej a Luhanskej oblasti. V sobotu bolo zostrelené ukrajinské armádne lietadlo na luhanskom letisku. Tragédia si vyžiadala 49 obetí.

Súvisiace články

Najčítanejšie