Porošenko je skorumpovaný, uniklo z WikiLeaks

Porošenko je skorumpovaný, uniklo z WikiLeaks Zdroj: SITA
WASHINGTON/KYJEV / V správach amerických diplomatov zverejnených serverom WikiLeaks je o novozvolenom prezidentovi Petrovi Porošenkovi sto zmienok. Niektoré nie sú vôbec lichotivé, píše Washington Post.

Obvinený z korupcie

Veľká časť negatívnych charakteristík pochádza z rokov 2006 až 2009. V tej dobe bol miliardár Porošenko poslancom strany Naša Ukrajina. V parlamente viedol výbor pre financie a bankovníctvo. Bol aj predsedom bankovej rady centrálnej banky.

Zástupkyňa veľvyslanca Sheila Gwaltney hlásila 26. mája 2006 ministerstvu zahraničných vecí, že Porošenkova povesť je diskreditovaná vierohodnými obvineniami z korupcie, píše americký Washington Post.

Zahanbil sám seba

Porošenko bol dôverným poradcom bývalého prezidenta Viktora Juščenka. Novozvoleného prezidenta obviňovala vtedajšia premiérka Julija Tymošenková z korupcie pri privatizácii štátnych podnikov. Kvôli konfliktu s predsedníčkou vlády a so snemovňou prišiel Porošenko v septembri 2005 o funkciu šéfa vplyvnej prezidentskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Americký veľvyslanec v Kyjeve John Herbst označil Porošenka za oligarchu, ktorý zahanbil sám seba. Správa pochádza zo 16. februára 2006. Päť dní na to ho nový šéf ambasády William Taylor popísal ako krajne neobľúbeného politika, ktorý sa teší podpore vodcov strany vďaka svojej podnikateľskej činnosti.

Obľúbený šéf diplomacie

O mesiac neskôr Taylor napísal, že "Naša Ukrajina mohla ísť do volieb s mladými kandidátmi, ale namiesto toho sa riadila zdiskreditovaným oligarchom, ktorý sa stal stelesnením všetkých slabín jeho vtedajšej strany."

Od roku 2009 zastával Porošenko úrad šéfa diplomacie. Ako minister zahraničných vecí sa snažil, aby sa Kyjev nezblížil s Moskvou. Počas jednania výboru NATO-Ukrajina vyzval západných kolegov, aby kládli odpor akýmkoľvek pokusom Ruska posilniť sféru vplyvu či uplatňovať právo veta na snahu Ukrajiny vstúpiť do Severoatlantickej aliancie.

V správe z 9. októbra 2009 ho chargé d’affaires James Pettit popisuje ako zámožného podnikateľa s politickými stykmi.

Depeše nečítal

26. januára 2010 veľvyslanec John tefft vyhlásil, že sa Porošenkovi podaril husársky kúsok so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Vec spočívala v tom, že Moskva dlho neposielala novozvoleného veľvyslanca Michaila Zurabova do Kyjeva. Rusi čakali, kým odíde prezident Viktor Juščenko z funkcie.

Z Tefftovej správy vyplýva, že Porošenko vymyslel šikovný ťah, aby si Moskva zachovala tvár a Zurabov začal plniť povinnosti ešte pred inauguráciou Viktora Janukovyča. Podľa Porošenkovho scenáru mal Zurabov prísť do Kyjeva s poverovacou listinou na Juščenkovo meno.

Porošenko podľa hovorkyne americké diplomatické depeše nečítal.

Zdroj: noviny.sk, Washington Post

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny