Skoro jasno
-1°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Na východe Ukrajiny prebieha referendum, vojaci pália do davu
Zdielať na

Na východe Ukrajiny prebieha referendum, vojaci pália do davu

DONECK/LUHANSK / Na východe Ukrajiny prebieha referendum o nezávilosti. Voliči majú o voľby záujem. Kyjev ani západné štáty nedeľné hlasovanie neuznávajú, píše britský denník The Guardian. Podľa informácií začali proruskí separatisti páliť do davu. Streľba si vyžiadala dvoch mŕtvych.

Fatálne následky

Ukrajinský prezident Oleksander Turčynov trvá na tom, že sú referendá v Doneckej a Luhanskej oblasti nelegálne. Prípadné osamostatnenie by znamenalo sebadeštrukciu východnej Ukrajiny.

"Pre tieto oblasti je to krok do priepasti. Je to eufória, ktorá môže mať katastrofálne dôsledky. Množstvo ľudí ich pociťuje už dnes," uviedla úradujúca hlava štátu.

Platný výsledok

Hlasovacie miestnosti sa oboch republikách otvoria v nedeľu o ôsmej hodine ráno (7:00 SEČ). Referendum skončí v Luhanskej miestnosti o 20:00, donecké miestnosti budú fungovať o dve hodiny dlhšie. Výnimkou sú banské mestá, v ktorých končí pracovná doba neskoro večer.

Organizátori k referendu neprizvali žiadnych medzinárodných pozorovateľov. Separatisti zároveň oznámili, že výsledok bude platný bez ohľadu na to, koľko ľudí sa hlasovania zúčastní. Prípadný bojkot zo strany priaznivcov kyjevskej vlády nebude mať na referendum žiaden vplyv.

Putina ignorovali

Otázkou zostáva, ako sa k obom referendám krymského typu postaví ruský prezident Vladimir Putin. Ukrajinské vnútrozemie je väčším sústom ako nedávno anektovaný polostrov Krym.

Ruské ozbrojené sily pristúpili k rozsiahlemu jadrovému cvičeniu


Obe oblasti majú 6,7 milióna obyvateľov. Pre Ukrajinu sú priemyselné centrá kľúčovými. Proruskí radikáli usporiadajú referendá aj napriek Putinovej výzve, ktorá doporučovala separatistom odklad hlasovania.

Prvé obete

Podľa agentúry RIA Novosti sa bojuje v Slavjansku. Tamojšie hlasovanie napriek tomu začalo. Ďalšie podrobnosti o situácii nie sú známe. Podľa informácií sa strieľa v blízkosti obce Andrijivka. Hovorca vzbúrencom potvrdil obete. Ich počet nie je známy.

Paľba a explózie sa ozývali počas celej noci zo soboty na nedeľu. Slavjansk má približne 110-tisíc obyvateľov, ktorých kontrolujú separatisti.

Hlasovanie do noci

V každej oblasti sa otvorilo 1 500 hlasovacích miestností. Podľa hovorcu Luhanskej oblasti prišlo 22 percent ľudí. Môžu hlasovať do neskorých večerných hodín. Výsledky budú známe v pondelok.

Podľa ukrajinského portálu Kyjev Post sa v oblasti dajú nájsť obce, kde sa referendum nekoná. Patrí sem Svatov, Markivca či Novopskov. Riaditelia niektorých škôl odmietli pustiť organizátorov referenda do učební. Tie mali slúžiť ako volebné miestnosti. Na niektorých miestach sa hlasuje v improvizovaných podmienkach.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy