Skoro jasno
33°
Bratislava
Leonard
16.8.2022
Pátranie po malajzijskom lietadle na hladine oceánu sa oficiálne skončilo
Zdielať na

Pátranie po malajzijskom lietadle na hladine oceánu sa oficiálne skončilo

PERTH / Rozsiahle letecké pátranie po troskách zmiznutého malajzijského Boeingu 777 na hladine Indického oceánu bolo v stredu oficiálne ukončené. Hľadanie stôp po zmiznutom lietadle na morskej hladine západne od austrálskych brehov ukončila aj väčšina lodí.

Prieskum morského dna

Austrálske úrady uviedli, že v nasledujúcich týždňoch sa pátranie po stratenom lietadle zameria na prieskum morského dna.

Stredisko, ktoré pátraciu operáciu riadi, zároveň odmietlo ako vysoko nepravdepodobné tvrdenie súkromnej austrálskej spoločnosti, že našla možné trosky lietadla v Bengálskom zálive.

Do doterajšieho hľadania trosiek lietadla, ktoré sa podľa záverov vyšetrovateľov zrútilo 8. marca s 239 ľuďmi na palube v Indickom oceáne, sa zapojilo osem krajín - Austrália, Nový Zéland, Malajzie, Japonsko, Južná Kórea, Spojené štáty, Británia a Čína.

Ich posádky uskutočnili viac ako 300 pátracích letov nad územím o rozlohe 4,5 milióna kilometrov štvorcových oceánu. Ich úsilie ale neprinieslo žiadne výsledky. "Väčšina lietadiel opustí základňu do konca dnešného dňa," prehlásil hovorca strediska v austrálskom Perthe, ktoré pátranie koordinuje.

Koniec pátrania na hladine

Rovnako tak končí pátranie pre väčšinu zo 14-tich lodí z Austrálie, Číny a Británie, ktoré boli zapojené do operácie. "Niektoré sa budú musieť vrátiť do prístavu načerpať palivo a dopriať posádke odpočinok, iné sa vrátia k úlohám, ktoré plnili, kým sa pripojili k hľadaniu," doplnil hovorca. "Rozsiahle letecké a námorné pátranie po troskách na hladine skončilo," dodal.

Rozšírenie podmorského pátrania oznámil už v pondelok austrálsky premiér Tony Abbott. Na morskom dne doposiaľ pátrala americká ponorka Bluefin 21, taktiež ale bezvýsledne.

Ponorka Bluefin bude v akcii pokračovať, spoločne s ďalšími technológiami. Nová fáza hľadania môže podľa Abbotta trvať šesť až osem mesiacov.

Správna oblasť

Napriek doterajším neúspechom úrady trvajú na tom, že pátranie sa sústreďuje na správnu oblasť. Riadiace stredisko v stredu odmietlo tvrdenia austrálskej súkromnej spoločnosti GeoResonance, ktorá v utorok uviedla, že našla možné trosky zmiznutého lietadla v Bengálskom zálive.

"Oficiálne pátranie, ktoré vedie Austrália, sa spolieha na informácie zo satelitov a na ďalšie dáta, ktoré určili polohu nezvestného stroja v Indickom oceáne. Miesto zmienené v správe spoločnosti GeoResonance sa nenachádza v oblasti odvodenej od týchto dát," povedal hovorca riadiaceho strediska.

Spoločnosť GeoResonance zaoberajúca sa morským prieskumom vyhlásila, že na dne Bengálskeho zálivu odhalila prvky, ktoré sa zhodujú s materiálom použitým pri výrobe Boeingu 777. Spoločnosť taktiež konštatovala, že materiály nie sú na príslušnom mieste vidieť na snímke z 5. marca, teda ešte pred pádom lietadla.

Lietadlo zmizlo cestou z Kuala Lumpur do Pekingu. Podľa vyšetrovateľov sa stroj z neznámych dôvodov odklonil ďaleko od svojej trasy.

Pôvodne boli vytýčené dve zóny pátrania - severná medzi Thajskom a Kazachstanom zahrňujúca aj Bengálsky záliv a južný v Indickom oceáne.

Vyšetrovatelia sa neskôr na základe satelitných dát priklonili k tomu, že lietadlo skončilo vo vodách Indického oceánu.

Súvisiace články

Najčítanejšie