Zatiahnuté
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2024
Proruskí separatisti prepustili zajatého amerického novinára
Zdielať na

Proruskí separatisti prepustili zajatého amerického novinára

MOSKVA / Reportér amerického serveru Vice News Simon Ostrovsky, ktorého od pondelka zadržiavali na východe Ukrajiny proruskí separatisti, je opäť na slobode. Vodca proruských radikálov Vjačeslav Ponomarjov v stredu povedal novinárom, že Ostrovsky je považovaný za zajatca a je tiež vyšetrovaný ako informátor ukrajinskej nacionalistickej organizácie Pravý sektor.

Opäť voľný

Americký reportér zmizol vo štvrtok a až v pondelok jeho zadržanie oznámili separatisti vo východoukrajinskom meste Slavjansk.

"Vice News s potešením potvrdzuje, že náš kolega a priateľ Simon Ostrovsky je bezpečne prepustený a je v dobrom zdravotnom stave," píše sa na serveri.

Proruskí radikáli, ktorí Slavjansk ovládajú už niekoľko týždňov, svojho amerického zajatca ešte v stredu prepustiť nechceli. Prečo zmenili názor, zatiaľ neprezradili.

Rusi sa pripravujú

Ruská armáda v reakcii na vyostrenie situácie na Ukrajine zahájila nové cvičenie na svojich západných hraniciach. Oznámil to vo štvrtok ruský minister obrany. Prestrelky medzi ukrajinskými vojakmi a proruskými rebelmi si v meste Slavjansk na východe Ukrajiny vyžiadali päť mŕtvych separatistov.

"Sme nútení reagovať na vývoj," povedal ruský minister obrany Sergej Šojgu. "Sily zjavne nie sú rovnocenné. Signál k použitiu zbraní proti pokojným obyvateľom už zaznel.

Ak dnes túto vojenskú mašinériu nezastavíme, povedie to k veľkému počtu padlých a ranených. Ani ohlásené cvičenie NATO v Poľsku a Pobaltí nepovedie k normalizácii situácie okolo Ukrajiny," dodal Šojgu.

Nové ruské vojenské cvičenie, ktoré sa od štvrtku odohráva v oblastiach hraničiacich s Ukrajinou, sa podľa ministra týka jednotiek Južního a Západného vojenského okruhu.

Slavjansk hlási obete

Až päť mŕtvych z radov proruských separatistov si podľa ukrajinského ministerstva vnútra vyžiadali boje o mesto Slavjansk na východe Ukrajiny. Túto baštu proruských vzbúrencov sa momentálne snažia z rôznych smerov ovládnuť ukrajinské jednotky za podpory obrnených vozidiel.

"V stretoch sme zničili päť teroristov. Jeden vojak je zranený," uviedlo ukrajinské ministerstvo vnútra. Vojakom sa počas bojov podarilo zničiť tri predsunuté kontrólne stanoviská separatistov.

Silám miestnej sebeobrany sa údajne útok kolóny obrnených vozidiel podarilo odraziť a na pomoc im prišli posily z okolia aj dobrovoľníci.

Vyhrážky Putina

Ruský prezident Putin následne pohrozil Kyjevu dôsledkami v medzinárodných vzťahoch. "Toto bude mať následky pre ľudí, ktorí takéto rozhodnutia prijímajú," vyhlásil Putin. Použitie armády proti ľudu, označil za vážny zločin. 

Útok radikálov

Protiteroristická operácia na Ukrajine teda pokračuje ďalej. Ukrajinskí vojaci v Artemivsku pri Donecku na východe Ukrajiny v noci na štvrtok údajne odrazili útok neznámych ozbrojencov na svoju jednotku, strážiacu sklady so zbraňami.

Útok v Artemivsku viedol podľa ministra vnútra Arsenija Avakova ruský vojak. "V noci sa odohral útok na vojenskú jednotku s cieľom zmocniť sa zbraní. Išlo o skupinu asi 70 útočníkov v čele s ruským vojakom," uviedol Avakov.

Ukrajinské ministerstvo obrany taktiež uviedlo že separatisti strieľali z automatických zbraní, granátometov a hádzali ručné granáty. Pri odrazení útokov bol jeden z vojakov zranený, ale jeho život nie je v ohrození.

Národná garda na Avakovov rozkaz tiež údajne prevzala kontrolu nad televíznym a rozhlasovým vysielačom v centre Luhanska, kde proruskí vzbúrenci okupujú niektoré verejné budovy.

Rusi verbujú agentov

Približne tridsať percent príslušníkov ukrajinskej tajnej služby SBU sa v posledných štyroch rokoch stalo agentmi Ruska. Myslí si to analytik Mykola Sunhurovskyj z kyjevského Razumkovova - strediska pre hospodársky a politický výskum.

Príslušníkov ukrajinskej tajnej služby podľa neho zverbovala buď ruská vojenská rozviedka GRU alebo civilná kontrarozviedka FSB.

"Verbovali ich, zastrašovali, vydierali. Robili to profesionálne," povedal analytik Sunhurovskyj. "Tridsať percent personálu SBU získali na spoluprácu," dodal.

Ukrajinské média tvrdia, že ruskí agenti aj dnes operujú v pohraničných regiónoch, najmä v Charkovskej, Doneckej a Luhanskej oblasti. Koordinujú údajne akcie separatistov pri násilných útokoch proti správnym objektom a zbrojným skladom.

Moskva aktivitu ruských tajných služieb na ukrajinskom pohraničí dôrazne popiera. Minister zahraničia Sergej Lavrov minulý týždeň na tlačovej konferencii v Ženeve prehlásil, že ruskí vojaci, agenti ani žiadni diverzanti na Ukrajine neboli a nie sú.

Výsledky akcie

Medzitým ukrajinské ministerstvo vnútra oznámilo, že sa v rámci protiteroristickej akcie podarilo vyhnať ozbrojených separatistov z východoukrajinského mesta Svjatohirsk.

Operáciu previedli na predmestí Svajtohirsku a nikto pri nej nebol zranený. Doposiaľ neboli známe informácie o ozbrojencoch nachádzajúcich sa v Svjatohirsku, ktorý leží zhruba 20 kilometrov severne od bašty vzbúrencov - Slavjansku.

"Mesto bolo vďaka protiteroristickej operácii špeciálnych jednotiek oslobodené," uváza ministerstvo vnútra. "Svjatohirsk a jeho okolie stráži polícia," dodáva.

Podľa mnohých ale v meste neboli badať žiadne známky protiteroristickej operácie. Vojakov ani policajtov v uliciach údajne nevidno a Svjatohirska správy o vytlačení radikálov prekvapili. "Naše mesto bolo vždy pokojné a také je aj teraz," povedal jeden z občanov.

Bojkot volieb

Separatisti sa ale nevzdávajú. Vedenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky sa rozhodlo bojkotovať mimoriadne prezidentské voľby, ktoré sa na Ukrajine majú uskutočniť 25. mája.

Novinárom v Donecku to oznámil predstaviteľ proruských vzbúrencov Denis Pušilin. "Prečo by sme sa mali zúčastniť volieb, ktoré sa konajú u susedov?" pýta sa Pušilin s tým, že na Ukrajine je dnes nemožné zvoliť prezidenta, ktorý by uspokojil požiadavky východu aj západu krajiny.

Namiesto prezidentských volieb chcú radikáli v Doneckej oblasti usporiadať referendum o štátnej samostatnosti.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy