Proruskí radikáli zadržiavajú na východe Ukrajiny niekoľko novinárov

Proruskí radikáli zadržiavajú na východe Ukrajiny niekoľko novinárov

KYJEV / Proruskí separatisti na východe Ukrajiny zadržali ukrajinskú novinárku a obvinili ju z vojnových zločinov počas protestov, ktoré viedli k februárovému pádu promoskovského prezidenta Viktora Janukovyča. Separatisti údajne zadržali aj ďalších novinárov, niekoľko domácich a troch zahraničných.

Zadržaná novinárka

V nedeľu večer zadržali ozbrojenci v meste Slavjansk 29-ročnú Irmu Kratovú. Zverejnený bol aj videozáznam, na ktorom ženu so zaviazanými očami doprevádzanú maskovaní mužmi v uniformách.

"Zadrželi ma, ale jednajú so mnou korektne. Skontrolujú správy, ktoré som podala a potom sa rozhodnú, kedy ma pustia," povedala žena na zázname. Maskovaný muž, ktorý sa predstavil len ako Pavel, že je vyšetrovaná pre vojnové zločiny proti poriadkovým silám a civilistom počas kyjevských protestov.

O Kratovej sú posledné informácie z nedele, kedy na jednej zo sociálnych sietí umiestila veľkonočný pozdrav spolu so svojou fotografiou, na ktorej zapaľuje sviečku v provizórnej modlitebni v stane počas kyjevských protestov.

Kratová bola údajne zadržiavaná s ďalším novinárom, 22-ročným Serhijom Lefterom. V oblasti mali byť zadržiavaní aj traja zahraniční novinári, ktorí boli po výsluchu prepustení na slobodu. Malo ísť o jedného novinára z Bieloruska a dvoch z Talianska, ktorí boli prepustení po kontrole dokladov. Ukrajinské ministerstvo zahraničia a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe zadržanie odsúdili a žiadali okamžité prepustenie novinárov.

Za násilnosti môže ukrajinská vláda

K situácii na Ukrajine sa vyjadril v pondelok aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Ukrajinská vláda podľa neho závažne porušuje dohodu zo Ženevy z minulého týždňa, pretože nechce zakročiť proti radikálom a nie je schopná vytlačiť demonštrantov z centrálneho námestia v metropole. Lavrov zároveň označil nedeľné násilnosti vo východoukrajinskom meste Slavjansk za zločin. Pri prestrelke tam mali zahynúť traja ľudia. Ruské médiá aj proruskí separatisti udávali až päť obetí. Zatiaľ nie je jasné, kto za útokom stál.

Udalosti v Slavjansku podľa Lavrova ukazujú, že prozápadná ukrajinská vláda nemá záujem dostať radikálov pod kontrolu. Rusko a separatisti obviňujú z nedeľných násilností ukrajinský krajne pravicový Pravý sektor, ktorý bol jednou z hybných síl demonštrácií proti zvrhnutému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi.

Ukrajinské úrady nevylučujú, že incident môže mať kriminálne pozadie, keďže na nepokojnom separatistickom východe údajne v posledných týždňoch výrazne vzrástla kriminalita. Ukrajinské úrady prípad stále vyšetrujú.

Dohoda zo Ženevy je výsledkom jednania ministrov zahraničia USA, Európskej únie, Ruska a Ukrajiny. Účastníci jednania sa vo Švajčiarsku v zhodli, že násilnosti musia prestať. Demonštranti musia opustiť okupované úrady a priestory a že ukrajinská vláda je povinná vykonať ústavné reformy.

Radikáli žiadajú ruské zbrane

Vodca proruských radikálov v Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov v nedeľu zopakoval žiadosť ruskému prezidentovi, aby pomohol vzbúrencom na východe Ukrajiny. Najskôr Vladimira Putina nabádal, aby poslal mierové jednotky. Neskôr od neho žiadal aspoň zbrane. Reagoval tak na ozbrojený stret pri Slavjansku.

"Žiadame vás, aby ste čo najskôr zvážili vyslanie mierových jednotiek, ktoré by ochránili obyvateľov pred fašistami," vyhlásil vodca proruských radikálov Vjačeslav Ponomarjov. Ako dodal, miestnych obyvateľov ohrozujú radikáli z pravicového ukrajinského hnutia Pravý sektor.

To je podľa neho príčina prestrelky, ku ktorej došlo v noci na nedeľu na kontrolnom stanovisku pri Slavjansku. Pravý sektor popiera akýkoľvek podiel viny na incidente. Kto za útokom stál, nie je zatiaľ známe.

Niekoľko hodín po svojom prvom prehlásení chcel Ponomarjov od Moskvy aspoň zbrane. "Doposiaľ Rusko na túto výzvu neodpovedalo," poznamenal. "Ak nemôžete vyslať jednotky k udržaniu mieru, pošlite nám zbrane," dodal. "Potrebujeme zbrane, nemáme ich dosť," povedal Ponomarjov. Poukázal pritom na to, že ukrajinská armáda má letectvo a obrnené vozidlá.

Zákaz vychádzania

Vodca rebelov vyhlásil v meste zákaz vychádzania. "Zákaz vychádzania vstupuje do platnosti od nedele. Od polnoci do šiestej hodiny ráno je zakázané vychádzať na ulicu," povedal. Po meste sa údajne pohybuje automobil s ampliónom, ktorý informuje miestnych obyvateľov o nových opatreniach.

Proruskí radikáli kontrolujú prakticky celé stotisícové mesto Slavjansk, ležiace na severe Doneckej oblasti.  Po tom, ako sa sa zmocnili policajného veliteľstva, radnice a letiska, Ponomarjov Putina požiadal o pomoc v boji proti proeurópskej vláde v Kyjeve. "Vyzývame Rusko, aby nás ochránilo a nedovolilo genocídu donbaského ľudu. Žiadame prezidenta Putina, aby nám pomohol," vyhlásil vodca separatistov.

Putin prostredníctvom svojho hovorcu vyhlásil, že situáciu na východe Ukrajiny sleduje s veľkým znepokojením a že dostáva množstvo podobných žiadostí o pomoc.

Podpora od USA

Americký viceprezident Joe Biden príde v pondelok uistiť úradujúcu ukrajinskú vládu o podpore zo strany USA v tomto ťažkom období. Biden má s členmi kabinetu premiéra Arsenija Jaceňuka rokovať dva dni.

Údajne sa im chystá tlmočiť odhodlanie prezidenta Baracka Obamu tlačiť na Moskvu, aby sa účinne zasadila za ukončenie krízy na Ukrajiny. Mal by potvrdiť zavedenie ďalších sankcií voči Rusku, pokiaľ diplomatické úsilie neprinesie ovocie.

Na východe Ukrajiny je situácia stále vyostrená. Pri hraniciach je v pohotovosti 40 000 ruských vojakov a prezident Vladimir Putin vo štvrtok naznačil, že ich vyslanie na Ukrajinu nie je vôbec vylúčené.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:25 Prvé oddelenie
06:40 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Vánoční okouzlení
08:20 Já, kocour
10:05 Slunce, seno, erotika