Skoro jasno
19°
Bratislava
Viera
5.10.2022
Neohrozujte Rusov na Ukrajine, lebo zasiahneme! Vyhrážajú sa Rusi
Zdielať na
Zahraničie

Neohrozujte Rusov na Ukrajine, lebo zasiahneme! Vyhrážajú sa Rusi

MOSKVA / Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov varoval Kyjev, že Rusko na ohrozenie ruských občanov odpovie rovnako, ako keby bolo samé napadnuté. Pripomenul tak konflikt s Gruzínskom v auguste 2008 o Južné Osetsko. Táto krátka vojna skončila gruzínskou porážkou.

Rusi sa neboja

"Ak nás napadnú, určite odpovieme. Pokiaľ naše záujmy, naše legitímne záujmy, záujmy Rusov budú priamo napadnuté, ako to bolo napríklad v Južnom Osetsku, nevidím žiadnu inú možnosť, len odpovedať v súlade s medzinárodným právom," vyhlásil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. 

"Útok na ruských občanov je ako útok proti Ruskej federácii," dodal. Lavrov tiež ubezpečil, že ruskí vojaci neprekročili hranice s Ukrajinou a zostávajú na ruskom území.

Kyjev aj západné krajiny obviňujú Moskvu, že na podporu separatistov vysiela svojich agentov aj vojakov zo špeciálnych jednotiek.

Amerika nemôže riadiť celý svet

Podľa Lavrova celú túto "šou" riadia Američania. Kyjev totiž podľa neho ohlásil zahájenie protiteroristické operácie na východe krajiny hneď po utajovanej návšteve šéfa CIA Johna Brennona v Kyjeve a jej pokračovanie po tom, ako ukrajinskú metropolu navštívil americký viceprezident Joe Biden.

Ukrajina je podľa Lavrova len ďalšou ukážkou americkej neochoty vzdať sa geopolitického boja. "Američania si nevedia priznať, že celý svet sa nedá riadiť z Washingtonu," dodal Lavrov.

Ukrajina chystá opatrenia

Ukrajinská vláda údajne formálne ukončila veľkonočné prímerie so separatistami na východe krajiny, kde skupiny proruských ozbrojencov ovládli niekoľko miest. Konkrétnu akciu však ešte nespustila.

"V blízkej budúcnosti podnikneme určité opatrenia a uvidíte výsledky," povedal prvý vicepremiér Vitalij Jarema. Jarema má vo vláde na starosti ozbrojené zložky.

"Dostali sme podporu od Spojených štátov, ktoré nás nenechajú na pospas agresorovi. Dúfame, že v prípade ruskej agresie bude táto pomoc väčšia," vyhlásil Jarema deň po tom, ako Kyjev navštívil americký viceprezident Joe Biden.

Ukrajinská vláda už dávnejšie odštartovala protiteroristickú operáciu na východe krajiny. Bezpečnostné zložky majú zahájiť kroky s cieľom ochrániť obyvateľov východoukrajinských regiónov pred teroristami.

Výzva pre Rusko

Ukrajinci v stredu údajne vyzvali Rusko, aby splnilo svoje záväzky zo ženevských dohôd. Ide o tom, aby Moskva stiahla vojakov. z ukrajinského územia a verejne sa dištancovala od podpory separatistov.

"Obraciame sa na Rusko, aby vyzvalo svojich stúpencov, ktorí vykonávajú protizákonné akcie na Ukrajine. Chcem, aby ukončili násilie, prepustili rukojemníkov a opustili obsadené budovy," vyzýva vláda.

Kyjev pripomenul, že od uzavretia ženevských dohôd pozastavil aktívnu fázu protiteroristickej operácie proti separatistom. Rovnako pripravil návrh amnestie pre účastníkov nepokojov.

Chystá aj ústavné zmeny týkajúce sa posilnenia právomocí regiónov a vláda tiež ručí za zvláštne postavenie ruštiny. Pokračovať by malo aj odzbrojovanie radikálov, ktorým polícia zabavila 6 000 kusov strelných zbraní.

Požiadavky Američanov

Minister zahraničných vecí USA John Kerry sa v utorok telefonicky spojil s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom,. Kerry vyjadril obavy z prístupu Rusov k situácii na východe Ukrajiny, kde podľa neho nepodnikajú pozitívne kroky smerujúce k jej upokojeniu.

John Kerry poukázal v telefonáte s Lavrovom na informácie, podľa ktorých východoukrajinskí separatisti obsadzujú stále ďalšie budovy a zajímajú novinárov ako aj iných civilistov.

Ministerstvo zahraničia vo Washingtone uviedlo, že Kerry vyzýva Moskvu na zmiernenie svojej rétoriky a diplomatické angažovanie sa na Ukrajine v spolupráci s tamojšou vládou a Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Americký minister tiež požaduje, aby Rusko vyzvalo skupiny okupujúce budovy na ich uvoľnenie a odovzdanie zbraní výmenou za amnestiu.

Vzájomné obvinenia

Predstavitelia Ukrajiny, Ruska, EÚ a USA sa minulý štvrtok dohodli na krokoch smerujúcich k uvoľneniu napätia na východe Ukrajiny, situácia sa však odvtedy výraznejšie nezmenila a Kyjev s Moskvou sa vzájomne obviňujú z nezáujmu splniť svoje záväzky.

Pokiaľ nedôjde k pokroku v uplatňovaní ženevských dohôd, Washington plánuje zosilniť sankcie. Tie sa zatiaľ týkajú len skupiny elitných ruských činiteľov a bohatých podnikateľov spojených s prezidentom Vladimirom Putinom, ktorým USA nevydávajú víza a zmrazili kontá.

Lavrov však v telefonáte vyhlásil, že vinná je kyjevská vláda, ktorá nechce odzbrojiť radikálnych nacionalistov z Pravého sektoru. Ukrajina by mala podľa neho zahájiť ústavnú reformu a prestať stíhať aktivistov na juhovýchode krajiny.

V Slavjansku v utorok pochovali troch proruských separatistov, ktorí zomreli pri útoku na ukrajinskú vojenskú základňu. Pozrite si priložené video:

Dodržiavanie dohody

Aj viceprezident USA Joe Biden počas utorňajšieho vystúpenia v Kyjeve odkázal Rusku, že je načase prestať rečniť a začať konať. Dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov krátko na to nariadil armáde pokračovať v protiteroristickej operácii na východe krajiny. 

Hlásili odtiaľ umučenie dvoch ľudí vrátane miestneho politika, ktorých údajne uniesli proruskí vzbúrenci, a ostreľovanie vojenského lietadla. Dohoda z minulotýždňových štvorstranných rokovaní v Ženeve pritom požaduje od všetkých zúčastnených strán, aby sa zdržali násilia.

Rusko vs. Kanada

Rusko dokonca v súvislosti s napätím okolo krízy na Ukrajine vyhostilo vysokopostaveného kanadského diplomata pôsobiaceho na veľvyslanectve v Moskve. Údajne ide o odvetu za podobný krok zo strany Ottawy. Z moskovskej ambasády musí odísť prvý tajomník imigračného oddelenia, zatiaľ čo Kanada tento mesiac vyhostila ruského vojenského atašé.

Krajina javorového listu na Rusko uvalila sankcie za jeho kroky proti Ukrajine, ktoré premiér Stephen Harper zhodnotil ako agresívne, militaristické a imperialistické. Konanie Rusov pritom označil za najvýznamnejšiu hrozbu pre mier a stabilitu vo svete od skončenia druhej svetovej vojny.

Ruský veľvyslanec v Ottawe Georgij Mamedov následne obvinil Kanadu z rozpútania sankčnej vojny. Na druhej strane však tvrdí, že prijaté opatrenia nemajú väčší účinok.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie