Oblačno
26°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Zbrane a budovy v Slavjansku majú v rukách proruskí ozbrojenci
Zdielať na
Zahraničie

Zbrane a budovy v Slavjansku majú v rukách proruskí ozbrojenci

KYJEV / Proruskí ozbrojenci obsadili v meste Slavjansk na východe Ukrajiny policajnú budovu, miestnu pobočku tajnej služby SBU a tiež radnicu. V policajnej budove sa údajne zmocnili stoviek zbraní, nad radnicou vytýčili ruskú zástavu a proruskí demonštranti budujú okolo obsadených budov barikády.

Obsadili budovy

Ozbrojenci v maskovaných uniformách obsadili na východe Ukrajiny, v meste Slavjansk, policajnú strážnicu, miestnu pobočku tajnej služby a tiež radnicu. V strážnici si privlastnili stovky zbraní, nad radnicu zavesili ruskú zástavu a medzitým proruskí demonštranti budujú okolo už obsadených budov barikády.

"Ozbrojení muži v maskovacích uniformách obsadili policajné oddelenie v meste Slavjansk. Reakcia bude veľmi tvrdá, pretože je rozdiel medzi demonštrantmi a teroristami," vyjadril svoje stanovisko minister vnútra Arsen Avakov na sociálnej sieti. Neskôr oznámil, že na miesto mieri špeciálne komando a pohrozil "nulovou toleranciou voči ozbrojeným teroristom".

Cieľom bola strážnica

Cieľom útočníkov bola naozaj strážnica, pretože sa v nej nachádzalo asi 400 pištolí Makarov a 20 automatických pušiek Kalašnikov. Zbrane rozdávajú údajne ozbrojenci ďalším proruským aktivistom.

Proruskí aktivisti vraj majú okolo obsadených budov stavať barikády z pneumatík a ďalších predmetov. Ešte pred mestom tiež zastavujú autobusy s policajnými posilami, ktoré prichádzuajú na pomoc do mesta.

Na radnici je tisíc ľudí

Ozbrojenci sa majú hlásiť podľa agentúry ITAR-TASS k "ľudovej milícii" Doneckej oblasti. Tá má vystupovať proti novému režimu v Kyjeve. Počet ozbrojencov je podľa miestnych médií približne dvadsať, avšak na radnici sa podľa starostky mesta nachádza okolo tisíc ľudí. Údajne to boli práve Avakovove hrozby, ktoré prinútili ľudí vyjsť do ulíc, budovať barikády a presunúť kontrolné stanovištia na príjazdy do mesta.

"Pred troma dňami som písala ukrajinskému premiérovi a žiadala, že je nevyhnutné zasadnúť za rokovací stôl. Celý Slavjansk vyšiel teraz do ulíc a podporuje aktivistov," uviedla starostka Nelja Štepová pre agentúru Interfax. Dodala tiež, že 92 percent miestnych podnikov sú zavislé na Rusku, a preto sú partnerské vzťahy so susednými krajinami dôležité. "Kyjevské úrady by mali akceptovať, že ľud si praje dialóg, stabilitu, mier a poriadok," skonštatovala.

Demonštrácie v Donecku

Za posledné dni sa proruskí demonštranti zmocnili niekoľkých úradných budov vo veľkých mestách na ruskojazyčnom východe Ukrajiny, Luhansku a Donecku. Severne od týchto miest leží už aj okupovaný Slavjansk s asi 100 000 obyvateľmi.

V piatok pritom vypršalo ultimátum, ktoré dali ukrajinské úrady proruským aktivistom k vyprázdneniu obsadených budov v Donecku a Luhansku. Hoci sa tak nestalo, zatiaľ to nevyzerá, že by sa polícia chystala zakročiť.

Útok na prokuratúru

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk navštívil v piatok okupovaný Doneck. Pokúsil sa nájsť východisko zo situácie, avšak s proruskými radikálmi sa nestretol. Avšak k celej situácii sa vyjadril, že si želá nájsť riešenie pokojnými prostriedkami.

V Donecku údajne počas noci zaútočili separatisti na sídlo prokuratúry. Neskôr však budovu opustili. Prepad prokuratúry vraj usporiadali z osobnej iniciatívy práve aktivisti, ktorí mali záujem zničiť vyšetrovacie spisy, ktoré boli vedené práve proti nim.

K masovým nepokojom sa vyjadrilo aj ukrajinské ministerstvo vnútra. Podľa agentúry Interfax varovalo, že za organizovanie masových nepokojov môže hroziť trest až 15 rokov vo väzení.

ilustračná foto

SITA

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie