Jasno
32°
Bratislava
Paulína
22.6.2026
Starmer oznámil odchod z čela Labouristickej strany, vo funkcii premiéra zatiaľ zostáva
Zdielať na

Starmer oznámil odchod z čela Labouristickej strany, vo funkcii premiéra zatiaľ zostáva

Archívne video Archívna reportáž

Po rokovaní Starmera s Trumpom

LONDÝN / Britský premiér Keir Starmer v pondelok (22.6.) oznámil, že odstupuje z funkcie lídra Labouristickej strany. Na čele britskej vlády však zostane až do zvolenia svojho nástupcu, ktorý by mal byť známy v najbližších týždňoch. Informoval o tom novinárov pred sídlom premiéra na Downing Street v Londýne.

Strana hľadá nového lídra

Podľa Starmera by mal byť nový líder Labouristickej strany zvolený do septembra, keď sa opäť zíde britský parlament. Británia sa tak podľa agentúr približuje k možnosti, že by mala už siedmeho premiéra za posledných desať rokov.

Starmer zároveň pripomenul, že len necelé dva roky po výraznom víťazstve vo voľbách je zrejmé, že strana si želá zmenu na jej čele. "Je zrejmé, že si strana želá môj odchod," povedal Starmer novinárom.

Proces výberu nástupcu sa začne v júli

Proces nominácií na nového lídra sa má začať 9. júla. Starmer uviedol, že dovtedy zostane vo funkcii a zabezpečí plynulý prechod vedenia strany. Podľa britských médií je medzi potenciálnymi kandidátmi aj bývalý starosta Manchestru Andy Burnham, ktorý nedávno uspel v doplňovacích voľbách do parlamentu a je považovaný za jedného z hlavných favoritov.

Výsledok voľby nového lídra Labouristickej strany tak môže zásadne ovplyvniť ďalší vývoj britskej politiky v najbližších mesiacoch. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy