Život v komunistickej Kórei. Pozrite si fotografie bez cenzúry

Život v komunistickej Kórei. Pozrite si fotografie bez cenzúry

PCHJONGJANG / Komunistický skanzen. Aj tak sa dá hovoriť o živote v Severnej Kórei. Cenzurované správy, politickí väzni, mocná armáda. A hladomor. To je ríša syna Drahého vodcu Kim Čong-una dnes. Prežíva aj po rozpade socialistického tábora. Či skôr živorí. Aktuálne agentúra AP zverejnila veľavravné fotografie...

Všemocná, ale hladná

Režim sa doteraz opieral o asi miliónovú armádu. Na jej chod idú neuveriteľné peniaze - vyše tretina celého štátneho rozpočtu! Hladujú však už aj vojaci. "Polovica z nás je menej, ako treba a sme podvyživení," opísal pred niečo vyše rokom v dokumente austrálskej televízie príslušník jednej z jednotiek.

To však ostro kontrastuje so životnou úrovňou členov komunistického aparátu. Hoci v strane sa tvrdo bojuje o moc. Nie každému sa páči, že starnúceho "Drahého vodcu" nahradil jeho syn Kima Čong-un. Je vraj príliš mladý. A aj napriek tomu ešte za života svojho otca zastával peknú kôpku funkcií. Vrátane pozície veliteľa všemožnej, i keď hladujúcej armády.

Bez Sovietov katastrofa

Kórejský poloostrov je od druhej svetovej vojny rozdelený na južnú a severnú časť. Kapitalistická prosperuje, komunistická živorí.

V minulosti prežívala vďaka pomoci východného bloku. Po rozpade Sovietskeho zväzu je odkázaná na pomoc Západu. Režim má dôležitý argument pri vyjednávaní - program vývoja atómových zbraní...

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

Zdroj: AP

Zdroj: noviny.sk, ap

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:55 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:10 Noviny TV JOJ
05:25 Kixšou
05:35 Nové bývanie
06:35 Kutyil s.r.o. II.
05:05 Top Star
05:15 Súdna sieň
06:05 Extrémne prípady
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Já, knedlíček
07:55 Dovolená s cizincem
09:30 Příběh mořské panny