Dráma na tenisovom kurte: Muž skolaboval, priatelia a policajti ho vzkriesili
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PRAHA / Kolaps priamo počas hry, boj o život a pohotoví svedkovia. Pražskí policajti a kamaráti zachránili muža, ktorý skolaboval na tenisovom kurte. Kľúčovú úlohu zohral aj defibrilátor.
Ako opísal portál CNN Prima NEWS, pražskí policajti sa stali svedkami dramatických momentov v tenisovej hale, kde skolaboval senior priamo počas hry. Videozáznam zachytáva boj o jeho život, do ktorého sa zapojili nielen privolaní policajti, ale aj jeho pohotoví spoluhráči.
Rýchla reakcia je kľúčová
Podľa správcu areálu všetko začalo volaním o pomoc a potrebu defibrilátora. Ešte pred príchodom záchranárov na miesto dorazili policajti, ktorí sa ihneď zapojili do resuscitácie až do príchodu ďalších hliadok.
Na zázname z miesta počuť povzbudzujúce slová: "Vnímaš ma. Poď. Bojuj, bojuj!" Práve tieto slová a rýchla reakcia prítomných, podľa svedka a člena tenisového klubu Jaroslava Nykla, patrili k záchrane života muža.
Defibrilátor a pohotovosť priateľov
Hovorca pražských záchranárov Karel Kirs vyzdvihol význam defibrilátora a pohotovosť priateľov. Nebáli sa použiť automatizovaný defibrilátor a prispeli tak obnoveniu funkcie srdca.
Prípad ukazuje, ako dôležité je mať na verejných miestach dostupné defibrilátory a ako môže v kritickej situácii pomôcť rýchla reakcia a základná prvá pomoc. Defibrilátor v tenisovej hale bol umiestnený blízko recepcie a nebol použitý prvýkrát.