Reportérka Katka Kleknerová prináša svedectvá z vojny: Ukrajinci už ani neveria, že bude mier
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Katarína Kleknerová, reportérka TV JOJ s viac ako 13-ročnou skúsenosťou na Ukrajine, sa nebojí stáť v prvej línii a prinášať svetu mrazivé svedectvá o ľudskom utrpení. V štúdiu porozprávala o raketových útokoch, zničených životoch a nezlomnej vôli Ukrajincov, ktorí sa snažia prežiť v krutých podmienkach vojny.
Vojna na Ukrajine
Prinášať "neprifarbenú" realitu je jej poslanie
V posledných rokoch sa reportérka zameriava najmä na príbehy ľudí čeliacich každodenným raketovým útokom. Jej práca ju zaviedla aj do vojnovej oblasti na Donbase, kde ozbrojený konflikt prebieha už od roku 2014. "Pre mňa je úplne prirodzené byť tam a prinášať tú skutočnosť takto neprifarbenú, bez teda nejakého prikrášľovania," povedala Kleknerová. Na otázku, či nemá strach, odpovedá úprimne: "Je úplne prirodzené, že ten strach tam je." No strach ju nezastaví. Svoju prácu vníma ako poslanie a teraz už dokonca ako povinnosť. Povinnosť ísť do susednej krajiny a priniesť svedectvá o tom, čo sa tam deje.
Keď pokojné sídlisko zničí raketa
To, čo Katarína Kleknerová na Ukrajine vidí a počuje, na ňu vplýva. Obrazy zničených sídlisk, kde ľudia žili presne tak, ako my – s prácou, láskami a starosťami. "Mávam dni, kedy si aj poplačem a dokonca sa mi tie spomienky vracajú. Ruská raketa im zničila život v sekunde," priznala. Aj pri strihaní reportáží si musí dávať pauzy, aby dokázala vstrebať to, čo videla, aby mohla priniesť divákovi reálny obraz Ukrajiny.
Vojenská prehliadka v Moskve je pre Ukrajincov poníženie
Počas nakrúcania v Kyjeve v čase vojenskej prehliadky na Červenom námestí sa reportéra Kleknerová pýtala Ukrajincov na ich pocity. Reakcie boli rôzne, no najčastejšie sa opakovalo slovo poníženie. "Je to absurdné, aby štát, ktorý im zobral domov a vlastne celý život, teraz predvádza aj drony, ktorými Rusko zabíja aj na Ukrajine," poznamenala Kleknerová a cituje jednu z obyvateliek Kyjeva, ktorá to nazvala "krachom civilizácie."
V rovnakom čase, ako Kleknerová nakrúcala v Kyjeve, pricestovali do Ľvova európski lídri. Zhodli sa na podpore vytvorenia tribunálu pre vojnové zločiny spáchané v súvislosti s vojnou na Ukrajine a prisľúbili pomoc miliardu eur na obranyschopnosť krajiny.
Obyvatelia sú ochotní ukazovať skazu
Len pár dní po najväčšom vzdušnom údere na Kyjev za posledných deväť mesiacov, nakrúcala Kleknerová v epicentre explózie. "Keď som to videla, tak naozaj som sa zastavila. Pozerala som sa na to. Potrebovala som chvíľu na to, aby som to dokázala spracovať, čo vidím," spomína. Sídlisko, bežné ako každé iné, bolo zrazu zruinované. A predsa, ľudia boli ochotní rozprávať, ukazovať, čo všetko stratili. Napriek neustálemu nebezpečenstvu, ktorému čelia, sa miestni obyvatelia snažia žiť a fungovať. "My už ani nechodíme do krytov, pretože to ani nie je možné. Jednoducho my potrebujeme fungovať, pracovať, žiť," vysvetľovali obyvatelia Kyjeva.
Valkýry: Ukrajinské ženy na fronte
Kleknerová sa vo svojich reportážach venuje aj ukrajinským ženám. Sleduje ich premenu od bezbranných utečeniek po silné a odhodlané bojovníčky. "Dnes sú to úplne iné ženy," povedala. Príkladom sú "Valkýry" – obyčajné ženy, lekárky, právničky, ktoré sa vo voľnom čase učia strieľať a zvládajú samopal lepšie ako mnohí muži. "Dokážu plnohodnotne zastúpiť mužov aj na frontovej línii aj počas útoku, keď by to bolo potrebné," hovorí Kleknerová s obdivom.
Deminéri si musia dávať pozor na každý svoj krok
Ďalšou témou, ktorej sa Kleknerová venovala, je odmínovanie územia. Stala sa súčasťou tímu deminérov z organizácie Halo Trust a na vlastnej koži zažila nebezpečenstvo, ktoré táto práca obnáša. "Mohli sme sa pohybovať len po takom úzkom chodníku, len za tými deminérmi, po častiach, ktoré už sú odmínované," opísala.
Skepticizmus voči mierovým rokovaniam pretrváva
Čo sa týka mierových rokovaní, Kleknerová je skeptická. Podobný postoj majú aj Ukrajinci. "Pravdupovediac Ukrajinci už neveria žiadnym takýmto avizovaným mierovým rokovaniam," priblížila. Zrušené stretnutie Zelenského s Putinom v Turecku je pre ňu jasným signálom, kto vlastne vojnu chce ukončiť a kto nie.
A ako vnímajú Ukrajinci slovensko-ukrajinské vzťahy? "Ukrajinci vždy začínajú vetu, že vaša vláda, to nie ste vy. To nie je celé Slovensko," vysvetľuje Kleknerová. Sú vďační za pomoc, ktorú dostali na začiatku vojny, no politické vzťahy podľa obyvateľov chladnú. Ľudská blízkosť však pretrváva.