Šéf piťovcov dostal po obnove konania 14 a pol roka väzenia. Trest mu tak znížili
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PEZINOK / Niekdajšiemu bossovi bratislavskej skupiny piťovcov Jurajovi O. uložil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku v obnovenom procese pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné úhrnný nepodmienečný trest väzenia na 14 rokov a šesť mesiacov so zaradením na stredný stupeň stráženia. Rovnako mu uložil ochranný dohľad na dva roky.
O vine súd nerozhodoval
O vine obžalovaného súd nerozhodoval, keďže ŠTS mu v marci v prípade povolenia obnovy konania zrušil iba trest. Piatkové (16.5.) rozhodnutie nie je právoplatné, všetky procesné strany si ponechali lehotu na vyjadrenie sa k podaniu riadneho opravného prostriedku.
Súd však v obnovenom procese v porovnaní s minulosťou neuložil Jurajovi O. trest prepadnutia majetku. Odôvodnil to napríklad tým, že obžalovaný nebol právoplatne odsúdený za majetkový ani hospodársky trestný čin a z pohľadu rozhodnutia o náhrade škody nebola spôsobená škoda veľkého rozsahu. "Teraz dôjde k zrušeniu konkurzného konania a v zásade by malo dôjsť k navráteniu speňaženia, ktoré bolo uskutočnené správcom a majetok, ktorý nebol speňažený, by sa mal vrátiť," vysvetlil pre novinárov advokát Ivan Mojžiš.
Dozorujúci prokurátor Michal Stanislav navrhol vo svojej záverečnej reči pre Juraja O. 16-ročný nepodmienečný trest väzenia so zaradením na stredný stupeň stráženia. Rovnako navrhol ponechať trest prepadnutia majetku s odôvodnením, že v prípade obžalovaného išlo o hlavu zločineckej skupiny, ktorej snahou bolo získať aj majetkový prospech. Výrok o náhrade škody navrhol ponechať tak, ako bol pôvodne.
Predsedníčka senátu Ružena Sabová v odôvodnení rozsudku pripomenula, že trestná sadzba za skutok založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny je 10 až 15 rokov väzenia. Ako zdôraznila, Ondrejčák, ktorý bol uznaný za vinného aj za nedovolené ozbrojovanie stál na najvyššej, teda rozhodovacej a riadiacej úrovni skupiny, ktorá pôsobila v rokoch 2005 až 2011. Skupina sa pritom zameriavala hlavne na vyberanie výpalného a predaj drog. "Jednalo sa o konanie mimoriadne nebezpečné, závažné, násilná," povedala Sabová. Poukázala pritom na to, že v inom konaní je Ondrejčák stíhaný aj za vraždy. Oproti pôvodnému rozsudku neuložil súd Piťovy trest prepadnutia majetku. Na jeho uloženie podľa Sabovej neboli splnené podmienky, keďže Ondrejčák nebol odsúdený za majetkovú ani hospodársku trestnú činnosť a on osobne nebol uznaný za vinného ani z predaja drog.
Advokát Ivan Mojžiš prízvukoval, že navrhuje spravodlivý trest, maximálne však na úrovni 14 rokov nepodmienečne s tým, že ostatné druhy trestov označil za nenáležité. Zároveň navrhol upustiť od trestu prepadnutia majetku z dôvodu, že by obžalovaný nemohol uspokojiť nároky poškodených. Tiež konštatoval, že Jurajovi O. bol v minulosti na vtedajšie pomery uložený prísny trest, bol vyjadrením represie a jeho účel sa naplnil.
"Je mi to ľúto, viac k tomu nepoviem. Žiadam spravodlivý trest. Akýkoľvek dáte, bude to spravodlivé," vyhlásil v záverečnej reči Juraj O.
Na piatkovom hlavnom pojednávaní súd zároveň odročil proces so spoluobžalovaným Juraja O., Miroslavom A. na neurčito, a to z dôvodu, že rozsudok ŠTS z roku 2017 bol s odvolaním obžalovaného a prokurátora predložený na rozhodnutie Najvyššiemu súdu SR.
Jeho cieľom bolo odsedieť si spravodlivý trest
"Počas môjho celého trestu som došiel k dohode o vine a treste, v ktorej som sa doznal, oľutoval a ospravedlnil poškodeným," vyhlásil obžalovaný. Vo svojej výpovedi opísal tiež pracovnú činnosť, ktorú vo väzení vykonával. Ozrejmil aj to, že nejaký čas bol zaradený na "samotku". "Nebol som disciplinárne postihnutý počas výkonu trestu, dostal som však viacero pochvál. Orgánom činným v trestnom konaní som poskytol vo viacerých veciach súčinnosť," opísal. Rovnako zdôraznil, že jeho cieľom je okrem iného odsedieť si spravodlivý trest.
Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, povolil v marci Jurajovi O. alias Piťovi obnovu konania. Išlo o prvý rozsudok, ktorým ho ŠTS odsúdil v roku 2014 na 16-ročný trest odňatia slobody za členstvo v zločineckej skupine a iné skutky. Juraj O. tak zostal bez trestu, ale s uznanou vinou. Súd ho preto zároveň zobral do väzby z dôvodu, aby nemohol utiecť alebo pokračovať v trestnej činnosti.
Jurajovi O. v tomto roku povolil Najvyšší súd SR obnovu konania aj v inom prípade. Zrušil 23-ročný trest odňatia slobody, ktorý mu na základe dohody o vine a treste uložil ŠTS v roku 2021 za osem skutkov, z toho päť vrážd, hrubý nátlak a nedovolené ozbrojovanie. Rovnako aj trest prepadnutia majetku.