Sýria zostrelila turecké lietadlo, to žiada odvetu NATO!

Sýria zostrelila turecké lietadlo, to žiada odvetu NATO!

Napadnutie jedného člena sa považuje za napadnutie celej aliancie. To hovoria dokumenty NATO. O využitie článku 4 Washingtonskej zmluvy teraz žiada Turecko. Žiada útok na Sýriu!

Všetci za jedného...

Rada Severoatlantickej aliancie sa zíde na mimoriadnom zasadaní na žiadosť Turecka, ktorého stíhačku v sobotu zostrelili sýrske vzdušné sily. Ako v informovala hovorkyňa aliancie Oana Lungescuová, Ankara požiadala o stretnutie na základe článku štyri zmluvy o NATO, podľa ktorého môžu členské štáty požiadať o schôdzku aliancie v prípade, že ich bezpečnosť je ohrozená.

"Severoatlantická rada sa zíde v utorok na žiadosť Turecka," povedala Lungescuová. Britský minister zahraničia William Hague pohrozil sýrskemu režimu prezidenta Baššára al-Asada, že za zostrelenie tureckej stíhačky sa bude zodpovedať aj pred Bezpečnostnou radou OSN.

Bez varovania, bez výzbroje

Sýria v sobotu potvrdila, že zostrelila tureckú stíhačku typu F-4, ktorá údajne vletela do sýrskeho vzdušného priestoru. Ako dôvod uviedla "jasné narušenie suverenity".

Turecko označilo zostrelenie stroja nevybaveného zbraňami a navyše bez predchádzajúceho varovania za "nepriateľský krok najvyššej úrovne" a uviedlo, že sa voči nemu bude v rámci medzinárodného práva brániť. Zároveň pohrozilo zastavením energetických dodávok.

Útok sa zopakoval

Turecko v pondelok oznámilo, že sýrske sily strieľali na ďalšie turecké lietadlo. Stalo sa tak počas toho, ako stroj hľadal stíhačku zostrelenú Sýriou minulý týždeň. Tentokrát však lietadlo netrafili. Vicepremiér Bulent Arinc na tlačovej konferencii uviedol, že Turecko sa bude v rámci medzinárodného práva voči nepriateľským akciám Sýrie brániť. Po sedemhodinovom zasadnutí kabinetu vicepremiér k incidentu povedal, že zostrelenie stíhačky "neostane nepotrestané".

Zdôraznil však, že sa nechcú púšťať sa do vojny. "Čokoľvek je potrebné spraviť bude spravené v rámci medzinárodného práva. Nemáme v úmysle ísť s nikým do vojny," podotkol Arinc.

Turecké ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že sýrska armáda v sobotu zostrelila tureckú stíhačku v medzinárodnom vzdušnom priestore. Podľa ministra zahraničia Ahmeta Davutogla stroj, ktorý nebol vybavený zbraňami, predtým na malú chvíľku narušil sýrsky vzdušný priestor, nevykazoval však žiadne známky nepriateľských aktivít. Dodal, že pred zostrelením nedostali piloti, ktorí boli na výcvikovej misii, žiadne varovanie.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Zdroj: ISIFA/ilustračné

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:35 Bez servítky
09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
09:30 Poklady z blšáku II.
10:00 Nová záhrada
10:55 Nezvyčajné domovy
09:45 Panelák IX.
11:05 Nákupné maniačky
12:30 Záchranári
09:45 Chrumka a Čipsík I.
10:00 Bob a Bobek králiky z klobúka
10:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
08:45 Jak změřit svět
10:55 Je prostě báječná
12:40 Kursk