Diaľničný obchvat je sprejazdnený. Použili kanadský spôsob

Diaľničný obchvat je sprejazdnený. Použili kanadský spôsob

ŽILINA / Diaľničný obchvat v Žiline medzi Strážovom a Brodnom, je už sprejazdnený. Jeho význam pocítia najmä motoristi, ktorí pôjdu smerom na Kysuce. Ušetria čas, pretože nebudú musieť prechádzať mestom, ako doteraz.

Úsek s dĺžkou viac ako štyri kilometre má svoje špecifiká. Začínajú dlhou estakádou. Vedie ponad Hričovskú priehradu, železničnú trať a rybník. Väčšina z jej 57mich pilierov vychádza z rieky Váh. Keďže je tento most nad vodou, počas mrazov hrozí zvýšené riziko tvorby poľadovice.

"Preto je celý systém kvalitnými meteohláskami, ktoré definujú zmeny teplôt a okamžite varujú operátorov," uviedol Peter Schmidt z NDS. Je tu koridor vtáctva, Pri výstavbe sa radili sa aj s ochrancami prírody. Tí najprv žiadali. aby bola cesta z obidvoch strán uzavretá zábranami. Stavbári však chceli pre vodičov zachovať pekný výhľad. Zvolili teda kompromis. Ako prví v Európe použili kanadský spôsob pre riešenie problému s operencami. Protihlukové steny sú pri miestach, kde bývajú ľudia. Na zvyšnej časti je osvetlené stĺporadie.

Súčasťou úseku je tunel Považský Chlmec, ktorý meria vyše dvoch kilometrov. Ukončením tejto stavby sa vyrieši jeden dopravný problém, no druhý hneď začne. Ochvat výrazne odbremení Žilinu od áut, ktoré smerujú na Kysuce, ale aj ďalej, do Čiech či Poľska. No vodičov týchto áut budú aj tak čakať kolóny, a to po zjazde z nového úseku diaľnice.

Výstavba novootvoreného úseku diaľnice D3 Žilina Strážov – Žilina Brodno trvala tri a pol roka a stála 255 miliónov eur. Súčasťou 4,3 kilometra dlhej diaľnice je 1,5-kilometrová estakáda ponad Hričovskú priehradu a 2,2-kilometrový dvojrúrový tunel Považský Chlmec. Výstavba diaľnice bola financovaná za pomoci eurofondov ako fázovaný projekt v rámci Operačného programu Doprava a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Postavilo ju združenie spoločností Eurovia SK, Hochtief CZ a SMS.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:25 Súdna sieň
09:05 Súdna sieň
10:05 Súdna sieň
08:45 Simpsonovci VI.
09:15 Simpsonovci VI.
10:00 MACGYVER: NOVÉ ČASTI I.
08:05 Panelák
09:30 JAG IV.
10:50 Hawaii 5.0 VII.
09:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
09:10 Zubor Pompík
09:25 Ovečka Shaun 4,5
08:30 Královský víkend
10:15 Bobule
12:00 Náhradní plán