Diaľničný obchvat je sprejazdnený. Použili kanadský spôsob

Diaľničný obchvat je sprejazdnený. Použili kanadský spôsob

ŽILINA / Diaľničný obchvat v Žiline medzi Strážovom a Brodnom, je už sprejazdnený. Jeho význam pocítia najmä motoristi, ktorí pôjdu smerom na Kysuce. Ušetria čas, pretože nebudú musieť prechádzať mestom, ako doteraz.

Úsek s dĺžkou viac ako štyri kilometre má svoje špecifiká. Začínajú dlhou estakádou. Vedie ponad Hričovskú priehradu, železničnú trať a rybník. Väčšina z jej 57mich pilierov vychádza z rieky Váh. Keďže je tento most nad vodou, počas mrazov hrozí zvýšené riziko tvorby poľadovice.

"Preto je celý systém kvalitnými meteohláskami, ktoré definujú zmeny teplôt a okamžite varujú operátorov," uviedol Peter Schmidt z NDS. Je tu koridor vtáctva, Pri výstavbe sa radili sa aj s ochrancami prírody. Tí najprv žiadali. aby bola cesta z obidvoch strán uzavretá zábranami. Stavbári však chceli pre vodičov zachovať pekný výhľad. Zvolili teda kompromis. Ako prví v Európe použili kanadský spôsob pre riešenie problému s operencami. Protihlukové steny sú pri miestach, kde bývajú ľudia. Na zvyšnej časti je osvetlené stĺporadie.

Súčasťou úseku je tunel Považský Chlmec, ktorý meria vyše dvoch kilometrov. Ukončením tejto stavby sa vyrieši jeden dopravný problém, no druhý hneď začne. Ochvat výrazne odbremení Žilinu od áut, ktoré smerujú na Kysuce, ale aj ďalej, do Čiech či Poľska. No vodičov týchto áut budú aj tak čakať kolóny, a to po zjazde z nového úseku diaľnice.

Výstavba novootvoreného úseku diaľnice D3 Žilina Strážov – Žilina Brodno trvala tri a pol roka a stála 255 miliónov eur. Súčasťou 4,3 kilometra dlhej diaľnice je 1,5-kilometrová estakáda ponad Hričovskú priehradu a 2,2-kilometrový dvojrúrový tunel Považský Chlmec. Výstavba diaľnice bola financovaná za pomoci eurofondov ako fázovaný projekt v rámci Operačného programu Doprava a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Postavilo ju združenie spoločností Eurovia SK, Hochtief CZ a SMS.

Zdroj: noviny.sk

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 INKOGNITO
21:45 SEDEM
22:40 INKOGNITO - VEĽKONOČNÉ
20:10 Power Rangers: Strážcovia vesmíru
22:40 Tvrďas 3
00:25 Hviezdna brána I.
20:10 Vtierka Castle II.
21:00 C.S.I.: Kriminálka New York V.
22:00 C.S.I.: Kriminálka New York V.
20:30 Robošváb IV.
20:55 Príbehy dvoch myší II.
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
20:15 Pohanský král
22:15 Fakjů pane učiteli
00:25 JOE