Skoro jasno
25°
Bratislava
Vít
15.6.2024
Potápači objavili zhrdzavený trezor v jednom z bratislavských jazier
Zdielať na

Potápači objavili zhrdzavený trezor v jednom z bratislavských jazier

BRATISLAVA / Zhrdzavený trezor, päťmetrová kovová konštrukcia, stará videokamera či soška hinduistickej bohyne Durga. Aj to vylovili potápači zo Spolku ochrancov vody Octopus počas pravidelného čistenia z Veľkého Draždiaka v bratislavskej Petržalke. Nechýbali ani tradičné betónové kvádre s železnými drôtmi, sklenené fľaše a plechovky či ďalší drobný odpad ohrozujúci bezpečnosti plavcov.

"Môžeme skonštatovať, že Draždiak je pripravený na letnú sezónu," uviedol vedúci zásahu Tomáš Rácz zo spolku Octopus. Jazero a jeho okolie čistili potápači počas dvoch dní, do prác sa zapojilo viac ako desať členov organizácie. Zatiaľ čo ôsmi potápači s člnom postupne prehľadávali dno štrkoviska až do hĺbky päť metrov, zvyšok skupiny odstraňoval neporiadok z jeho brehov. Rozmernejší odpad dostali na breh vďaka vzduchovému vaku, kde ho umiestnili na jednu kopu. Samotnému čisteniu vodnej plochy predchádzala aj dohoda so Slovenským rybárskym zväzom.

Letné prípravy na Veľkom Draždiaku

"Na odpad okolo nás si pomaly, aj keď neradi zvykáme a snažíme sa ho postupne odstraňovať. Je však až alarmujúce, že končí aj v jazere, a to aj napriek tomu, že občania majú množstvo možností bezplatne sa odpadu zbaviť legálnou cestou," podotýka vedúca oddelenia životného prostredia a územného rozvoja miestneho úradu Miriam Kamhiyehová. Mestská časť pripravuje počas letných mesiacov sériu podujatí pod názvom Leto na Draždiaku.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy