Jasno
27°
Bratislava
Alfréd
19.6.2024
Dopravný podnik v Bratislave informuje o zmene v organizácii MHD
Zdielať na

Dopravný podnik v Bratislave informuje o zmene v organizácii MHD

BRATISLAVA / Dopravný podnik v Bratislave informuje, že od soboty 22.6.2019 dôjde k zmene v organizácii MHD v súvislosti s modernizáciou Dúbravsko – Karloveskej radiály. Okrem zmien v električkovej doprave dôjde k viacerým zlepšeniam v autobusovej a trolejbusovej doprave.

Dopravný podnik Bratislava informuje cestujúcu verejnosť, že z dôvodu modernizácie Karlovesko – Dúbravskej radiály dôjde k viacerým zmenám v organizácii MHD. Zmeny začnú 22. júna 2019. Od tohto dňa nebude možná premávka električiek za zastávkou Molecova v smere jazdy do Dúbravky, preto je nutné kompletne zreorganizovať linkové vedenie električiek v celom meste.

"Z dôvodu, že na zastávke Molecova nie je obratisko električiek, budú musieť trasu do Karlovej Vsi obsluhovať výlučne obojsmerné električky, ktoré však tvoria len menšiu časť vozidlového parku. Navyše, trasu z Petržalky je z rovnakého dôvodu možné prevádzkovať tiež iba obojsmernými električkami," informuje hovorca dopravného podniku Adriana Volfová.  

Okrem zmien v električkovej doprave dochádza k viacerým zlepšeniam v autobusovej a trolejbusovej doprave.

Električková doprava

Trasy električkových liniek od 22. júna2019:

Linka 1: Hlavná stanica – Obchodná – Námestie SNP – Petržalka, Jungmannova a späť

Linka 2: Hlavná stanica – Blumentál – Trnavské mýto – ŽST Nové Mesto a späť

Linka 3: Rača, Komisárky – ŽST Vinohrady – Račianske mýto – Blumentál – Špitálska – Námestie SNP a späť, pričom z Námestia SNP pokračuje ďalej ako linka č. 9 do Ružinova

Linka 4: Zlaté piesky/ŽST Nové Mesto – Trnavské mýto – Špitálska > Kamenné nám. > Nám. Ľ. Štúra > Most SNP > Chatam Sófer > tunel > Kapucínska > Námestie SNP > Špitálska – Trnavské mýto – Zlaté piesky/ŽST Nové Mesto, pričom každý druhý spoj ide striedavo na Zlaté piesky alebo ŽST Nové Mesto

Linka x6: Karlova Ves, Molecova – Lafranconi > Chatam Sófer > Most SNP > Šafárikovo nám. > Námestie SNP > Kapucínska > tunel > Lafranconi – Karlova Ves, Molecova

Linka 9: Ružinov, Astronomická – Trnavské mýto – Blumentál – Obchodná – Námestie SNP a späť, pričom z Námestia SNP pokračuje ďalej ako linka č. 3 do Rače

Linky 5, 6, 7 a 8 počas tejto výluky nepremávajú a sú nahradené inými linkami.

Napriek tomu, že na každú električkovú radiálu premáva jedna električková linka (s výnimkou doplnkovej linky 2), bude rozsah počtu spojov električiek zachovaný - spoje na jednej linke budú premávať častejšie. V rannej špičke je posilnený interval na linkách 1, 3, 4 a 9 na 4 minúty a na linke č. x6 až na 3 minúty. V čase sedla a odpoludňajšej špičky premávajú linky 1, 3, 4 a 9 v intervale 5 minút a linka x6 v intervale 4 minúty. Vo večerných hodinách a počas víkendov premávajú linky 1, 3, 4, x6 a 9 v intervale 7-8 minút. Doplnková linka 2 premáva celotýždenne v intervale 15 minút.

Na každej električkovej linke s výnimkou linky 2 premávajú aj nové nízkopodlažné a klimatizované električky. Na linkách 3, 4 a 9 je to počas pracovných dní spravidla každý druhý spoj.

Trolejbusová doprava

Od 22. júna 2019  podnik posilní interval v rannej špičke na linke č. 210 z 10 minút na 7-8 minút v čase od 7:30 do 8:45. DPB reaguje na zvýšený počet cestujúcich po otvorení nových kancelárskych objektov v lokalite Mlynské nivy. Linka tiež ponúka rýchlejšie spojenie Hlavnej stanice s Vajnorskou radiálou.

Na linke 201 sa posúva odchod prvého ranného spoja z Čiližskej na Hlavnú stanicu o tri minúty skôr zo 4:38 na 4:35, aby bol zabezpečený prípoj na nové vlakové spojenie Railjet z Bratislavy do Prahy.

Autobusová doprava

V súvislosti so začiatkom stavebných prác na  modernizácii Karlovesko-Dúbravskej radiály dopravný podnik zriaďuje náhradnú autobusovú dopravu v úseku Molecova – Dúbravka, Pri kríži, ktorá bude označená ako linka X5, na ktorej každý druhý spoj v čase od 5:00 do 19:30 počas pracovných dní premáva len v úseku Molecova – Karlova Ves, Borská. Interval linky X5 je 3 – 7,5 minúty, čo zabezpečí na zastávke Molecova komfortný prestup na linku X6, ktorej interval je rovnaký.

"DPB upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby venovala zvýšenú pozornosť označeniu vozidiel na elektronických tabuliach autobusov, kde sú spoje označené, či premávajú iba po Borskú alebo až do Dúbravky," uviedla Volfová. 

Vzhľadom na očakávaný zvýšený počet cestujúcich kvôli výluke električiek v Dúbravke ostávajú linky 83 a 84 počas pracovných dní letných prázdnin v intervale ako v pracovné dni školského roka. Na linke 83 počas víkendov sa interval zlepší z 12 na 10 minút, čo znamená o jeden spoj navyše každú hodinu. Zároveň na tieto linky budú vypravované tie najdlhšie autobusy, ktoré má DPB, a.s. k dispozícii, a to 19,5 metra dlhé autobusy Mercedes-Benz Capacity.

Kapacitu rovnako zvýšia aj na linkách 29, 53 a 61. Na linku 61 sa nasadia najkapacitnejšie autobusy Mercedes-Benz Capacity, ktoré zlepšia komfort pre cestujúcich na tejto vyťaženej linke medzi Hlavnou stanicou a letiskom a zldopravepšia sa podmienky na prepravu batožín. Na linke 53 sa zvýši kapacita nasadením dlhších 12-metrových vozidiel a na linke 29 nasadením kĺbových autobusov počas pracovných dní.

Kvôli ponechaniu linky 84 v intervale ako počas pracovných dní školského roka je zlepšený interval v rannej špičke pracovných dní aj na linke 99.

Linky 31 a 39 budú premávať v prázdninovom režime o týždeň skôr ako ostatné linky z dôvodu ukončenia semestra na vysokých školách.

"Zohľadnili sme požiadavky firmy OLO pre lepšie zabezpečenie odvozu z pracovných zmien časovou úpravou spojov linky 77 a zároveň tým vytvoríme prípoj k zmenovým spojom linky 74 o 6:10 a 18:10 z Vlčieho hrdla na Hlavnú stanicu," dodáva Volfová. 

Aj pri autobusoch DPB reaguje na zavedenie nových vlakových spojov Railjet z Bratislavy do Prahy. Na linke 32 sa pridáva nový spoj o 4:29 z Kuklovskej na Hlavnú stanicu. Okrem toho dochádza k zavedeniu spoja o 23:15 z Hlavnej stanice na Dlhé diely aj počas pracovných dní kvôli zlepšeniu obsluhy v súvislosti so začiatkom výluky električiek v Karlovej Vsi a Dúbravke. V prípade nočnej dopravy sa zavádza nový spoj linky N34 o 22:59 z Dúbravky na Hlavnú stanicu, kde je zabezpečený prípoj na rozjazd nočných spojov o 23:30.

Hlavné mesto sa si dalo za úlohu aj posliniť bezpečnosť v centre Bratislavy počas víkendov. Zahájila akcia Centrum. Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy