Jasno
24°
Bratislava
Valéria
20.6.2024
Vykurovanie mesta v neistote. Jediný výrobca tepla krachuje
Zdielať na

Vykurovanie mesta v neistote. Jediný výrobca tepla krachuje

HUMENNÉ / Kľúčová firma pre vykurovanie a dodávku teplej vody v Humennom lieta v problémoch. Spoločnosť Chemes sa posiela do konkurzu. Bankrotová situácia však môže mať vážny dopad na ľudí. Ide totiž o jediného výrobcu tepla v meste, ktorý zároveň dodáva rôzne druhy energií do priemyselného parku, kde pracuje 1 500 ľudí. Ministerstvo hospodárstva chce predísť kríze a prichádza s novým zákonom.

Chemes je jediným držiteľom licencie

Podľa slov primátora, na Chemes zatiaľ konkurz vyhlásený nie je. Údaje z Vestníka ale hovoria, že firma oň už súd požiadala. Firma má dlhodobé problémy pre obchodný spor s energetickou spoločnosťou. Chemes je jediným centrálnym výrobcom tepla v meste a zároveň jediný držiteľ licencie. "Predpokladám, že úrad pre reguláciu sieťových odvetví musí začať s procesom odoberania licencie súčasnému dodávateľovi, a teda udeliť nové," uviedol primátor mesta Humenné Miloš Meričko.

"Podanie návrhu na konkurz automaticky neznamená, že zo dňa na deň bude ukončená činnosť spoločnosti Chemes a dôjde k prerušeniu dodávok tepla či energií. Momentálne prebiehajú intenzívne snahy, aby nedošlo ku krízovému scenáru," oznámila v stanovisku firma Chemes. Spoločnosť Chemes zabezpečuje dodávku tepla a teplej vody pre 20 tisíc Humenčanov. Okrem toho dodáva rôzne druhy energií pre firmy v priemyselnom parku, kde pracuje približne 1500 ľudí.

Nový zákon je v schvaľovacom procese

Ministerstvo hospodárstva pripravilo systémové riešenie, ak by obdobná udalosť nastala v budúcnosti aj v iných lokalitách na Slovensku. Návrh zákona je v schvaľovacom procese v Národnej rade. "Ktorý upravuje systém tak, aby mal štát možnosť zasiahnuť práve v takýchto prípadoch, kedy sú ohrozené dodávky, napríklad vstupom dodávateľa tepla do konkurzu,“ informovala hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR Mária Pavlusik. "Takže verím, že sa všetko už na dobré obráti, a že naozaj tá vykurovacia sezóna už bude  s našim  novým dodávateľom. Ja by som osobne privítal, keby to bol štátny teplárenský holding," dodal Meričko.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy