Polojasno
23°
Bratislava
Ela
24.5.2024
Úsek diaľnice pri Ružomberku chcú odovzdať do užívania do TOHTO termínu
Zdielať na

Úsek diaľnice pri Ružomberku chcú odovzdať do užívania do TOHTO termínu

RUŽOMBEROK / Diaľničný úsek pri Ružomberku plánujú odovzdať do užívania motoristom do konca roka 2025. Po kontrolnom dni na stavbe D1 Hubová - Ivachnová to v pondelok (14. 4.) oznámil minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD). Zhodnotil, že je s intenzitou prác spokojný.

"Naposledy sme tu boli pred pol rokom a je tu viditeľný posun dopredu. Termín dostavby stále držíme do konca roka 2025. Samozrejme, budeme zhotoviteľovi vďační za každý jeden týždeň, ktorý nám to dajú do užívania skôr. Som spokojný s intenzitou prác aj s náladou, ktorá na stavbe panuje," uviedol Ráž. Po počiatočných problémoch, zosuvoch a ďalších komplikáciách tak podľa ministra konečne ide stavba správnou cestou.

​Šéf rezortu dopravy zároveň informoval, že v tuneli Čebrať, ktorý je súčasťou diaľničného úseku, je už dokončené sekundárne ostenie. Aktuálne montujú konzoly na ukotvenie technologických zariadení. Na celej stavbe robí denne zhruba 500 pracovníkov.

Predseda predstavenstva Váhostavu Jiří Skuhra potvrdil, že stavebné práce idú v plnom tempe. Poznamenal, že budú robiť všetko pre to, aby termín dostavby o pár týždňov skrátili. Podľa generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti Filipa Macháčka stavba napreduje aj vďaka tomu, že na nej pracuje dostatočný počet ľudí. "Zatiaľ to ide podľa našich predstáv," zhodnotil.

Liptovská stavba diaľnice D1 bude mať dĺžku 14,92 kilometra. Vytvorí obchvat mesta Ružomberok a po dobudovaní sa napojí na štvorprúdovú diaľnicu do Košíc. Diaľnica pri Ružomberku ušetrí motoristom 16 minút v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy.

Rekonštrukcia železničného uzla Žilina

Šéf rezortu dopravy Jozef Ráž v pondelok skontroloval aj rekonštrukciu železničného uzla Žilina, ktorá patrí medzi najväčšie investície v histórii železníc v rámci celého Slovenska. Modernizáciou prejde viac ako 50 kilometrov koľají, či 8 železničných mostov. Pribudnú nové podchody a tiež obrovský nadjazd ponad koľajiská. Táto stavba sa nielen predraží, ale aj oneskorí.

Súvisiace články