Zatiahnuté
Bratislava
Marcel
20.4.2024
Prípad úmrtia Jozefa Chovanca v Bruseli. Boris Susko chce podať medzištátnu sťažnosť
Zdielať na

Prípad úmrtia Jozefa Chovanca v Bruseli. Boris Susko chce podať medzištátnu sťažnosť

BRATISLAVA / Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR vyjadruje vážne obavy v súvislosti s priebehom súdneho konania pri objasňovaní úmrtia slovenského občana Jozefa Chovanca po zásahu polície v Belgicku.

"Ak rozhodnutie, ktoré bude vyhlásené 25. marca 2024, nebude adekvátnou odpoveďou na nami identifikované nedostatky vyšetrovania, budeme sa vážne zaoberať možnosťou podania medzištátnej sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva," avizoval šéf slovenského rezortu spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD).

Minister zároveň deklaroval, že plne rešpektuje nezávislosť belgických justičných orgánov. "Považujem však za rovnako dôležité, aby sa v prípade, keď existujú vážne pochybnosti o okolnostiach úmrtia slovenského občana a jeho vyšetrovania, príslušné orgány s nimi vyrovnali. A v tomto prípade podľa nášho názoru tieto vážne pochybnosti naďalej existujú," zdôraznil.

Vyjadrenie Borisa Suska

Čo sa v osudný deň v Belgicku stalo?

Jozef Chovanec zomrel 23. februára 2018 po zatknutí belgickou federálnou políciou na bruselskom letisku Charleroi a následnom kontroverznom zákroku policajtov v cele predbežného zadržania. Slovenská republika vstúpila do trestného konania ako takzvaná partie civile (poškodená strana) 26. marca 2021. Posledné pojednávanie v tejto veci sa uskutočnilo 25. a 26. januára v roku 2024 na Chambre du Conseil. 

Rezort spravodlivosti žiada, aby doterajšie postupy belgických úradov boli preskúmané nadriadenými orgánmi, keďže z dostupných stanovísk súdnych znalcov podľa ministerstva vyplynuli vážne pochybnosti o príčinách smrti občana SR. "Závery posudkov našich znalcov sa totiž zásadne líšia od záverov posudkov znalcov, ktorých pôvodne ustanovil belgický súd, pričom chýbali niektoré štandardne odoberané biologické vzorky, ktoré by mohli nevyvrátiteľne preukázať spôsob smrti Chovanca," priblížila hovorkyňa MS SR Lucia Hurajtová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy